VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaměstnání je pro Martinu Hojdovou životním posláním

Domažlice /ROZHOVOR/ - S kolegyní porodní asistentkou Eliškou Královec Černou se rozhodly usnadňovat nejen maminkám, ale i tatínkům čekání na porod.

19.12.2010
SDÍLEJ:

MARTINA HOJDOVÁ A ELIŠKA KRÁLOVEC ČERNÁ. Zatímco Martina (vlevo) radí maminkám hlavně z odborného hlediska, její kolegyně Eliška může připojit i osobní zkušenosti, neboť je maminkou třiapůlměsíčního klučiny. Foto: Simona Váchalová Vroblová

Bakalářka Martina Hojdová, 31letá diplomovaná sestra, se rozhodla pro práci, která je spíše životním posláním. Stará se o to, aby budoucí rodiče měli dostatek informací a byli připravení na příchod nového člena rodiny, miminka. Služby, které nabízí, zatím jakožto nestátnímu zdravotnickému zařízení neproplácí pojišťovny, nicméně i tak se zájemcům její služby vyplatí. A to nikoli pouze finančně!


Co vás vedlo k výběru povolání porodní asistentky?
Po vystudování střední zdravotnické školy jsem se rozhodovala, kam dál. Rozmýšlela jsem se mezi dětskou sestrou a porodní asistentkou. Nakonec jsem se rozhodla pro porodní asistentku, protože jsem v tomto povolání viděla větší možnost seberealizace. Na vyšší odborné škole jsem si uvědomila, že jsem se rozhodla dobře.

Zažila jste někdy opravdu krušné chvíle?
Bohužel ano. Práce ve zdravotnictví, porodnictví je náročná fyzicky i psychicky. Pracujeme s lidmi, s jejich zdravím a to je prioritní životní hodnota. Naštěstí těch krušných chvil je výrazně méně než těch hezkých, ze kterých mám pocit uspokojení a prospěšnosti.

Jakou úlohu hraje v době těhotenství a kojení výživa maminek?
Výživu považuji za důležitou jako součást zdravého životního stylu včetně pohybu. Vždy je problematický jakýkoliv extrém, takže těhotná nebo kojící maminka by se měla držet zásad zdravé vyvážené stravy, aby měla ona i dítě zajištěný přísun potřebné energie, bílkovin, vitamínů i minerálů.

Některé maminky se obávají, že během těhotenství přiberou na váze a po porodu jim zůstanou kila. Co říkáte dietám během těhotenství?
Kromě zdravotních dietních opatření by rozhodně žena v těchto obdobích neměla držet redukční diety.

Co spatřujete v období radostného očekávání jako nejdůležitější?
Důležitá, jako vždy, ale především právě v době těhotenství, porodu a po porodu, je duševní pohoda ženy i její nejbližší rodiny.

Využívají rodičky možnosti připravit si porodní plán?
Využívají, sice čím dál více, ale stále v malém procentu. Většinou si porodní plán připraví maminky, které jsou informované a přistupují k porodu aktivně, mají představu o svém porodu. Nemyslím si ale, že by porodní plán měla mít každá maminka.

Znáte nějaké věci, která mohou mít ne právě dobrý vliv na budoucí maminku?
Dnes je sice informací o porodu dostatek, ale ne vždy jsou jednotné. Takže je nutné, a pro budoucí maminky někdy i problematické, si informace utřídit.

Jak se to projeví?
Ženy mohou být zmatené, mohou mít nereálné představy a očekávání. Rozhodně však vítám, když jsou maminky aktivní, informované. Doporučila bych, aby žena získané informace a svoje představy konzultovala.

Do jaké míry je personálem akceptován porodní plán?
Standardem je, že při příjmu je rodička informovaná o svém stavu a seznámená s navrženým postupem. Tady má žena možnost vyslovit svá přání, zeptat se, předložit například svůj porodní plán a vše konzultovat s přijímajícím lékařem a porodní asistentkou.

Bude rodičce vždy vyhověno?
Do jaké míry jsou přání rodičky akceptována, to záleží na jejich reálnosti, na zdravotním stavu ženy a dítěte, na zavedených postupech oddělení a také na přístupu porodníka. Obecně je ale dnes přístup k rodičkám benevolentnější než dříve, více partnerský, je podporována informovanost veřejnosti. Je však také kladen důraz na právní stránku, se kterou je nutné počítat.

Vedete přípravné předporodní kurzy pro těhotné. V čem ženám kurzy mohou pomoci?
Ano, kurzy vedu už od roku 2002, kdy jsem je v nemocnici zavedla. Od letošního roku vedeme kurzy s kolegyní Eliškou Královec Černou privátně, protože jsme začaly nabízet ženám i další služby. Kurzy přináší mnoho pozitiv. Především jsou to kvalitní informace o těhotenství, o vyšetřeních a potížích v průběhu těhotenství, informace jak se připravit na miminko, na porod…

Můžete říci, kdo po těchto informacích nejvíce dychtí?
Informace vítají především maminky, které čekají první miminko. Ale často kurzy navštěvují i ženy, které již porodily a chtějí si zacvičit, oživit informace a zjistit, co je nového.

Jen to?
Kurzy jsou také příležitostí, kde si těhotné maminky mohou předat svoje zážitky, sdělit pocity a zjistit, že ostatní ženy jsou na tom podobně. Řekla bych, že při kurzech je vždy příjemná přátelská atmosféra a maminky se dále navzájem přátelí i po porodu.

Takže součástí kurzů je i pravidelné cvičení?
Cvičení je součástí každé lekce. Je uzpůsobeno pro těhotné ženy, i ty, které před těhotenstvím pravidelně necvičily. Pro ženy, které chtějí cvičit častěji, začínáme samostatné těhotenské cvičení.

Jaké výhody mají ženy, které kurzy navštěvují?
Pro maminky z našich kurzů nabízíme jako součást kurzů jednu poporodní návštěvu zdarma – přímo u nich doma. A také se setkáme všichni po porodu s dětmi. Je to většinou velmi radostné a příjemné setkání. Maminky si řeknou, jak prožily porod, co jim pomohlo, a nejvíce se samozřejmě mluví o dětech.

Poporodní návštěvu doma? Jako dříve chodily ženské sestry – říkalo se jim porodní báby – za časů, kdy rodily naše maminky?
Ano, jde o návštěvní službu v domácnosti rodiny. Něco jako ve filmu Sestřičky. Tehdy se říkalo, že přijde bába vykoupat dítě. Ale nešlo samozřejmě jen o koupání, ale o kompletní poradenství v péči o dítě. Tak je to i dnes. Porodní asistentka může mamince poskytnou radu o manipulaci s miminkem, o kojením, o řešení baby-kolik…

Spatřujete v tom všem nějaké výhody?
Výhodou například je, že porodní asistentka může prohlédnout zároveň i ženu, jestli je v pořádku krvácení, zavinování dělohy, prsy, jak se hojí hráz. V šestinedělí, kdy jsou maminky často unavené, je možnost poradenství doma výhodná.

Takže tato služba tu dříve existovala a dnes se obnovuje?
Tady v našem kraji v podstatě ano. Ale v určitých oblastech republiky funguje návštěvní služba porodní asistentky neustále, nikdy nebyla zrušena. Například na Moravě. A dnes už je tato možnost v podstatě ve všech částech České republiky. A vlastně funguje i u našich sousedů v zahraničí, v Německu je samozřejmou součástí péče o ženu a dítě.

Je návštěvní služba hrazena pojišťovnami?
Bohužel ne. O smlouvu jsme pojišťovny požádaly, ale nemají zájem. Jejich odpověď byla, že mají péči zajištěnou obvodními gynekology. Tady vidím velké nepochopení mezi péčí lékaře a porodní asistentky. Porodní asistentka je profese ošetřovatelská. Takže jde především o prevenci, poradenství, podporu. Jediná pojišťovna, která nám odpověděla kladně, je Média.

Mají ženy o návštěvy zájem? Nemáte strach, že si péči nebudou chtít zaplatit?
Ne, strach nemám. Mám zkušenost z kurzů i z porodnice, že ženy poradenství v domácím prostředí uvítají. Hlavně ohledně kojení. Snažíme se, aby péče byla pro rodiny dostupná. Rozhodně nedosahuje ani výše sazby běžných řemeslníků.

Můžete zmínit důvody, proč upřednostňujete právě kojení?
Pokud vezmu ty ekonomické, stačí, když si rodina spočítá, kolik stojí umělá výživa miminka, které má být šest měsíců plně kojeno. Snadno pak zjistí, že péče porodní asistentky se vyplatí. A to nejen finančně. Výhody kojení jsou především zdravotní.

Je možné dozvědět se někde o vašem působení více?
Přesnější informace najdou zájemci na internetových stránkách www.mebaby.cz.

19.12.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě pomocný/á 15 000 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě pomocný/á pracovník/pracovnice v textilním průmyslu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Verdi international s.r.o. - horšovský týn, Krátká, č.p. 100, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Jiří Herian, +420 774 944 201. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na základních školách pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami učitel/ka na 2. stupni základní školy pro žáky se specifickými vzdělávacími potřebami. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Preferujeme uchazeče se vzděláním speciální pedagogiky - učitelství pro základní školu., Bakalářské vzdělání - nutnost v průběhu zaměstnání doplnit vzdělání magisterské., Nekvalifikovaný zájemce - smlouva na dobu určitou, v průběhu zaměstnání bude potřebné doplnění požadovaného vzdělání. , Nabízíme: dotovanou stravu - příspěvky z FKSP., Plat závisí na dosaženém vzdělání a praxi. Možnost zvláštního příplatku a osobního ohodnocení., E-mailový kontakt.. Pracoviště: Základní škola a odborná škola ,horšovský týn, nádražní 89, Nádražní, č.p. 89, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Jana Mazancová, . Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 14 500 Kč Pracovníci ostrahy, strážní Pracovník/pracovnice ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Bezpečnostní agentura Affect, s.r.o. příjme na pozici pracovník(ce) ostrahy na hlavní pracovní poměr či částečný pracovní poměr na objekt Mahle Behr Holýšov. , Vhodné pro absolventy, studenty i důchodce., Vhodné pro muže i ženy., Vhodné i pro OZP a OZZ., Požadavky : nástup dle domluvy, spolehlivost, výpis z RT, Nabízíme : plat 14.500,- až 17.000,- + zákonné příplatky (noční, přesčasy, svátky, víkendy, atd.), klidná a nenáročná práce - vhodné pro OZP, zázemí spolehlivé společnosti, odměny a zálohy, čisté a moderní prostředí, příjemný kolektiv., V případě zájmu zasílejte krátké info o Vás či volejte na uvedené číslo (pondělí až pátek od 10:00 - 15:00 hod.). Do předmětu prosím pište Holýšov. Děkuji., MOŽNOST PROJEDNÁNÍ NA MÍSTĚ 1 x ZA MĚSÍC.. Pracoviště: Affect, s.r.o. - pracoviště holýšov, Politických vězňů, č.p. 676, 345 62 Holýšov. Informace: Pavel Fígr, +420 602 562 028. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci referent/ka korporátních služeb. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o elektronické pořizování veškerých vstupních dat (faktury, dopisy, apod.) do informačního systému včetně vyřizování pošty. , Požadavky: střední škola ukončená maturitní zkouškou (jakéhokoliv zaměření), práce s PC (Word, Excel) na průměrné úrovni (začátečník až mírně pokročilý), jazyk A/N (začátečník)., Nabízíme: benefity.. Pracoviště: Elitex machinery, s.r.o., Nádražní, č.p. 104, 345 06 Kdyně. Informace: Josef Mazanec, +420 731 137 901.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z návštěvy vedení ve školce.

Nové vedení Holýšova navštěvuje nejen školy

Tvoření s Natálkou láká nejenom děti, ale i jejich maminky.
8

Natálka opět přitáhla šikovné tvůrčí ruce

FOTO: Juniorfest ocenil Jiřího Stracha

Horšovský Týn - Zlaté rafičky v Domažlicích a Horšovském Týně převzali režiséři John Stevenson a Jiří Strach.

Domažlicko slaví 100 let od konce 1. světové války

Domažlice – Nedělní dopoledne patřilo vzpomínce na padlé v první světové válce a na přeživší veterány.

Socha Svobody na Moravě a taneční rekord v Brně: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 11. listopadu 2018.

V nynějším týdnu při nehodách zemřelo 22 lidí, letos dosud nejvíc

Končící týden byl zřejmě na českých silnicích nejtragičtější v letošním roce. Podle předběžných čísel při dopravních nehodách v Česku od pondělí do dneška zemřelo 22 lidí, řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. To je stejně jako za celý měsíc únor. V nynějším týdnu se odehrály dvě nehody se čtyřmi oběťmi, počet takových kolizí se tak letos v Česku zvýšil na čtyři.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT