Bakalářka Martina Hojdová, 31letá diplomovaná sestra, se rozhodla pro práci, která je spíše životním posláním. Stará se o to, aby budoucí rodiče měli dostatek informací a byli připravení na příchod nového člena rodiny, miminka. Služby, které nabízí, zatím jakožto nestátnímu zdravotnickému zařízení neproplácí pojišťovny, nicméně i tak se zájemcům její služby vyplatí. A to nikoli pouze finančně!


Co vás vedlo k výběru povolání porodní asistentky?
Po vystudování střední zdravotnické školy jsem se rozhodovala, kam dál. Rozmýšlela jsem se mezi dětskou sestrou a porodní asistentkou. Nakonec jsem se rozhodla pro porodní asistentku, protože jsem v tomto povolání viděla větší možnost seberealizace. Na vyšší odborné škole jsem si uvědomila, že jsem se rozhodla dobře.

Zažila jste někdy opravdu krušné chvíle?
Bohužel ano. Práce ve zdravotnictví, porodnictví je náročná fyzicky i psychicky. Pracujeme s lidmi, s jejich zdravím a to je prioritní životní hodnota. Naštěstí těch krušných chvil je výrazně méně než těch hezkých, ze kterých mám pocit uspokojení a prospěšnosti.

Jakou úlohu hraje v době těhotenství a kojení výživa maminek?
Výživu považuji za důležitou jako součást zdravého životního stylu včetně pohybu. Vždy je problematický jakýkoliv extrém, takže těhotná nebo kojící maminka by se měla držet zásad zdravé vyvážené stravy, aby měla ona i dítě zajištěný přísun potřebné energie, bílkovin, vitamínů i minerálů.

Některé maminky se obávají, že během těhotenství přiberou na váze a po porodu jim zůstanou kila. Co říkáte dietám během těhotenství?
Kromě zdravotních dietních opatření by rozhodně žena v těchto obdobích neměla držet redukční diety.

Co spatřujete v období radostného očekávání jako nejdůležitější?
Důležitá, jako vždy, ale především právě v době těhotenství, porodu a po porodu, je duševní pohoda ženy i její nejbližší rodiny.

Využívají rodičky možnosti připravit si porodní plán?
Využívají, sice čím dál více, ale stále v malém procentu. Většinou si porodní plán připraví maminky, které jsou informované a přistupují k porodu aktivně, mají představu o svém porodu. Nemyslím si ale, že by porodní plán měla mít každá maminka.

Znáte nějaké věci, která mohou mít ne právě dobrý vliv na budoucí maminku?
Dnes je sice informací o porodu dostatek, ale ne vždy jsou jednotné. Takže je nutné, a pro budoucí maminky někdy i problematické, si informace utřídit.

Jak se to projeví?
Ženy mohou být zmatené, mohou mít nereálné představy a očekávání. Rozhodně však vítám, když jsou maminky aktivní, informované. Doporučila bych, aby žena získané informace a svoje představy konzultovala.

Do jaké míry je personálem akceptován porodní plán?
Standardem je, že při příjmu je rodička informovaná o svém stavu a seznámená s navrženým postupem. Tady má žena možnost vyslovit svá přání, zeptat se, předložit například svůj porodní plán a vše konzultovat s přijímajícím lékařem a porodní asistentkou.

Bude rodičce vždy vyhověno?
Do jaké míry jsou přání rodičky akceptována, to záleží na jejich reálnosti, na zdravotním stavu ženy a dítěte, na zavedených postupech oddělení a také na přístupu porodníka. Obecně je ale dnes přístup k rodičkám benevolentnější než dříve, více partnerský, je podporována informovanost veřejnosti. Je však také kladen důraz na právní stránku, se kterou je nutné počítat.

Vedete přípravné předporodní kurzy pro těhotné. V čem ženám kurzy mohou pomoci?
Ano, kurzy vedu už od roku 2002, kdy jsem je v nemocnici zavedla. Od letošního roku vedeme kurzy s kolegyní Eliškou Královec Černou privátně, protože jsme začaly nabízet ženám i další služby. Kurzy přináší mnoho pozitiv. Především jsou to kvalitní informace o těhotenství, o vyšetřeních a potížích v průběhu těhotenství, informace jak se připravit na miminko, na porod…

Můžete říci, kdo po těchto informacích nejvíce dychtí?
Informace vítají především maminky, které čekají první miminko. Ale často kurzy navštěvují i ženy, které již porodily a chtějí si zacvičit, oživit informace a zjistit, co je nového.

Jen to?
Kurzy jsou také příležitostí, kde si těhotné maminky mohou předat svoje zážitky, sdělit pocity a zjistit, že ostatní ženy jsou na tom podobně. Řekla bych, že při kurzech je vždy příjemná přátelská atmosféra a maminky se dále navzájem přátelí i po porodu.

Takže součástí kurzů je i pravidelné cvičení?
Cvičení je součástí každé lekce. Je uzpůsobeno pro těhotné ženy, i ty, které před těhotenstvím pravidelně necvičily. Pro ženy, které chtějí cvičit častěji, začínáme samostatné těhotenské cvičení.

Jaké výhody mají ženy, které kurzy navštěvují?
Pro maminky z našich kurzů nabízíme jako součást kurzů jednu poporodní návštěvu zdarma – přímo u nich doma. A také se setkáme všichni po porodu s dětmi. Je to většinou velmi radostné a příjemné setkání. Maminky si řeknou, jak prožily porod, co jim pomohlo, a nejvíce se samozřejmě mluví o dětech.

Poporodní návštěvu doma? Jako dříve chodily ženské sestry – říkalo se jim porodní báby – za časů, kdy rodily naše maminky?
Ano, jde o návštěvní službu v domácnosti rodiny. Něco jako ve filmu Sestřičky. Tehdy se říkalo, že přijde bába vykoupat dítě. Ale nešlo samozřejmě jen o koupání, ale o kompletní poradenství v péči o dítě. Tak je to i dnes. Porodní asistentka může mamince poskytnou radu o manipulaci s miminkem, o kojením, o řešení baby-kolik…

Spatřujete v tom všem nějaké výhody?
Výhodou například je, že porodní asistentka může prohlédnout zároveň i ženu, jestli je v pořádku krvácení, zavinování dělohy, prsy, jak se hojí hráz. V šestinedělí, kdy jsou maminky často unavené, je možnost poradenství doma výhodná.

Takže tato služba tu dříve existovala a dnes se obnovuje?
Tady v našem kraji v podstatě ano. Ale v určitých oblastech republiky funguje návštěvní služba porodní asistentky neustále, nikdy nebyla zrušena. Například na Moravě. A dnes už je tato možnost v podstatě ve všech částech České republiky. A vlastně funguje i u našich sousedů v zahraničí, v Německu je samozřejmou součástí péče o ženu a dítě.

Je návštěvní služba hrazena pojišťovnami?
Bohužel ne. O smlouvu jsme pojišťovny požádaly, ale nemají zájem. Jejich odpověď byla, že mají péči zajištěnou obvodními gynekology. Tady vidím velké nepochopení mezi péčí lékaře a porodní asistentky. Porodní asistentka je profese ošetřovatelská. Takže jde především o prevenci, poradenství, podporu. Jediná pojišťovna, která nám odpověděla kladně, je Média.

Mají ženy o návštěvy zájem? Nemáte strach, že si péči nebudou chtít zaplatit?
Ne, strach nemám. Mám zkušenost z kurzů i z porodnice, že ženy poradenství v domácím prostředí uvítají. Hlavně ohledně kojení. Snažíme se, aby péče byla pro rodiny dostupná. Rozhodně nedosahuje ani výše sazby běžných řemeslníků.

Můžete zmínit důvody, proč upřednostňujete právě kojení?
Pokud vezmu ty ekonomické, stačí, když si rodina spočítá, kolik stojí umělá výživa miminka, které má být šest měsíců plně kojeno. Snadno pak zjistí, že péče porodní asistentky se vyplatí. A to nejen finančně. Výhody kojení jsou především zdravotní.

Je možné dozvědět se někde o vašem působení více?
Přesnější informace najdou zájemci na internetových stránkách www.mebaby.cz.