Tento týden v horšovskotýnském Gerresheimeru skládali závěrečné zkoušky první učni.

Střední odborné učiliště v Domažlicích v rámci kooperačního vzdělávání učňů spolupracuje s firmou Gerresheimer, kde žáci získávají praktické zkušenosti a po složení zkoušek je firma může rovnou zaměstnat.

V průběhu tří učňovských let tak část výuky probíhá v domažlickém učilišti a část ve firmě Gerresheimer. K tomuto účelu společnost vybudovala moderní školicí středisko vybavené vstřikovacími lisy.

Gerresheimer vyrábí plastové komponenty pro medicínský a farmaceutický průmysl. Metodou vstřikování zde vznikají díly pro inhalátory, inzulínová pera a podobně.

Gerresheimer tak vychovává zaměstnance pro sebe, budoucí pracovní uplatnění ale mohou učni najít i jinde. Výroba plastů je totiž velmi rozšířená, po pracovnících je velká sháňka a v celém kraji se zmíněný obor vyučuje pouze právě na SOU Domažlice.
Ve všech třech ročnících oboru je nyní celkem 38 učňů, závěrečné zkoušky letos poprvé skládalo jedenáct žáků posledního ročníku.

„Máme snahu u nás zaměstnat všechny učně, ale samozřejmě ne vždy je to možné. Proto do každého ročníku bereme nejvýše dvanáct lidí. V letošním roce u nás zaměstnáme pět učňů s tím, že zbylých šest půjde na nástavbu a do budoucna s nimi počítáme," popsal vedoucí školícího střediska František Toman s tím, že příští první ročník oboru je opět naplněn.

Při zmíněné závěrečné praktické zkoušce v Gerresheimeru si učni museli připravit materiál, vstřikovací formu, nainstalovat ji do stroje a správně nastavit parametry zařízení.

Včera dopoledne pod dohledem mistra Roberta Pluhaře skládal zkoušku i osmnáctiletý Jakub Liška z Hlohovčic.

„Je to to dobrá práce. Když u nás na škole prezentovali tenhle obor, zaujal víc lidí z naší třídy a rozhodli jsme se do toho jít. Lákalo mě i to, že máme vlastně jistou práci," vysvětlil Liška. „Myslím si, že se mi tady bude líbit," dodal.