„Doma toho ráno moc nesním, nejsem zvyklý moc snídat. Dám si kus rohlíku s taveným sýrem nebo nutelou," popisuje své nejčastější ranní pokrmy školák. Od rodičů dostává týdně sto korun kapesné, něco přidávají i prarodiče.

„Často si tak cestou do školy nebo ve škole koupím bagetu nebo čokoládovou tyčinku. Svačinu mi mamina připravuje každý den, většinou ji ale dojídám až po odpoledním vyučování. Mám rád jablko, banán nebo rohlík s poličanem."

Současné stravovací návyky školáků chce změnit ministr školství Marcel Chládek. Jedním z opatření má být omezení prodeje některých nezdravých potravin ve školních automatech. Ministerstvo připravuje vyhlášku, která na školách zakáže prodej nezdravých potravin a nápojů v automatech a bufetech. Opatření by mělo začít platit od příštího školního roku nebo ledna 2015.

„Nikdo to nechce přiznat nahlas, ale samozřejmě peníze z pronájmu automatů jsou příjmem školy a rozpočet je vždycky napjatý," řekl jeden z členů vedení jedné základní školy na Domažlicku, který si přál zůstat v anonymitě.

Nabídnout zdravější alternativu se snaží například ve školní jídelně v domažlické Komenského ulici.

„Denně připravujeme kolem sto porcí svačinek ráno a padesát porcí odpoledne. Všechno připravujeme čerstvé, podomácku. I moučníky si děláme sami," uvedla vedoucí jídelny Anna Randová.

„Ale můžeme se snažit, jak chceme, nabídnout zeleninu, ovoce, mléčné nápoje a podobně a stejně si většina koupí nezdravé v bufetu," dodává. Mezi školáky jsou oblíbené cereálie s mlékem, bagety s různými masovými, šunkovými, sýrovými pomazánkami, ale i rybičková a třeba luštěninová či mrkvová pěna má úspěch.

„V nabídce máme i ´nezdravá´ jídla jako párek v rohlíku nebo pizzu, ale vyrábíme je co nejzdravěji," konstatuje Randová.

A co děti nejí? „Jak se napíše tvarohová nebo vajíčková pomazánka, tak to děti netáhne," vypozorovala vedoucí a závěrem dodává: „Myslím si, že by byl o svačiny i větší zájem, ale zatím nejsou moc v povědomí rodičů. Raději dají dětem peníze, ať si koupí, co chtějí, hlavně těm ze starších ročníků."