„To, že je škola naším partnerem, znamená, že jí předáváme nejnovější odborné poznatky, které na trhu existují. Prostřednictvím námi certifikovaných místních učitelů se dostávají přímo k žákům. Oblast obráběcích strojů se rychle mění, ten, kdo je obsluhuje, musí být schopen je naprogramovat a stále se dovzdělávat," uvedla Eva Klocová ze společnosti Siemens.

„Pořídili jsme pětiosé univerzální frézovací centrum pro CNC obrábění, seřizovací přístroj, tříosý soustruh i kompletně vybavenou počítačovou učebnu," shrnula nejnovější projekt domažlického učiliště jeho ředitelka Zdeňka Buršíková. Hned v pátek si nové vybavení prohlédlo 230 žáků z osmých a devátých tříd základních škol z celého okresu, pro které může být překvapením, že obsluha současných strojů je práce s počítačem v čistém prostředí a je hodně vzdálená dřívější představě o zašpiněném pracovním prostředí a fyzické těžké práci.

„Výbava, kterou nabízí domažlické učiliště, není vidět v každé střední škole. Je víc než nadstandardní. Studenti, kteří se s ním setkají, nemají problém sehnat zaměstnání nejen na Domažlicku, ale i v zahraničí, kde je o ně velký zájem," popsala výhody technicky vzdělaných mladých lidí na trhu práce Klocová.

„Podobné investice do vzdělávání pomohou rozvoji tradičního průmyslu na Domažlicku," připomněl Jaroslav Bauer, náměstek hejtmana Plzeňského kraje. Právě kraj pomohl škole s předfinancováním finančně náročného projektu na nové vybavení školních dílen.