Tehdy prostor kolen nádrže upravili k táboření s možností koupání ve volné přírodě a od té doby mají každou sezonu o práci postaráno.

Tropická horka posledních dnů a týdnů spolehlivě naplňují koupaliště všeho druhu (včetně kasiček jejich provozovatelů) a nejinak tomu bylo ve středu v šest večer ve Smržovicích – na cestě nad koupalištěm parkovala auta, u boudy bývalých převlékáren stála opřená kola a víc než 40 lidí (včetně dětí) polehávalo na trávě kolem nádrže, čvachtalo se ve vodě anebo posedávalo kolem stánku s občerstvením. Na protilehlém břehu byly zaparkované 3 karavany, u pěti stanů různých velikostí se sušily ručníky.

Ve službách u stánku se střídají Miluše Blahníková a velitel místních hasičů Petr A. Dvořák, který byl s dosavadním průběhem léta spokojený.
„V jednom karavanu jsou lidi z Poběžovic, v dalším z Plzně a do jednoho jezdí lidi z Aše vždycky na víkend. Další přijedou v srpnu,“ představil na dálku ubytované. Obyvatelé plzeňského karavanu pak seděli u občerstvení.

„Víte, jaká je to paráda ráno po sedmé skočit do vody, zaplavat si, pak sednout do auta a odjet do Plzně do práce?“ položil řečnickou otázku MUDr. Vladimír Menčík, lékař borské polikliniky. „Máme tady karavan každé léto a jsme na Domažlicku skoro doma. Jednak jsem deset let pracoval v domažlické nemocnici a potom už 33 let máme v Chodské Lhotě chalupu, kde trávíme většinu času. Teď jsou tam mladí, ať si hospodaří po svém, my si to užíváme tady.“

Za obytný přívěs vybírají smržovičtí 30 korun za den, dospělý zaplatí 20, dítě 10 korun. Velký stan 25 korun, kdo má s sebou svého pejska, dá za něj 15 korun.

„Ceny jsou myslím mírné,“ říká Dvořák, „vstup na koupaliště je dobrovolný, u zábradlí je kasička. Za sezonu se tam nashromáždí tak dvě stovky, žádná sláva, ale nestěžujeme si.“ Výdělek z provozu tábořiště po odečtení nutných nákladů investují hasiči zpět, případně si vylepšují techniku.
S vodou a její čistotou problém taky nemají. Poměrně vydatný přítok zásobují prameny v lesích nad Smržovicemi, pondělní hygienická kontrola vody proběhla bez závad.

Její momentální kvalitu ohodnotila místní šestiletá Verunka Krásnická šalamounsky: „Voda je tak akorát, ani moc teplá, ani moc studená!“
„Na závěr sezony děláme táborák, koupaliště využíváme i v zimě, kdy se tady dá bruslit, dokonce jsme instalovali osvětlení a bruslí se i večer,“ posunul se z horka do zimy velitel. Zatím by však potřebovali do zařízení tábořiště investovat. Za 60 tisíc si nechali vypracovat projekt na sociální zařízení včetně sprchy s teplou vodou, kabinky na převlékání, kulturní místnost, recepci a místnosti pro občerstvení, peníze na realizaci musí ovšem najít město Kdyně, pod něhož Smržovice spadají. Letos vyšly pouze na malé opravy WC.

I přesto je na tábořišti pěkně a kdo hledá klid a pohodu a nepotřebuje komfort, je tady na správném místě.

Autor: Zdeněk Huspek