Na celém Domažlicku, v kraji vyhlášených chodských koláčů, byste jen těžko hledali někoho, kdo by neznal právě ty krchlebské. Lahodné koláče z malé vsi nedaleko Staňkova byly dokonce v minulém roce vyhlášeny Regionální potravinou Plzeňského kraje. Vyhledávané pochoutky jsou dílem Heleny Konopíkové z Krchleb.

Jak jste s pečením koláčů začala?
S pečením jsem začala, když jsem se vdala. Pekla jsem pro rodinu buchty, koblihy a různé moučníky. Na poutě a rodinné oslavy jsem zkoušela i koláče. V té době jsem jich hodně zkazila. Potom přišel rok 1990 a já jsem se dozvěděla, že Němci jezdí nakupovat pekařské výrobky do Čech. Napadlo mě upéct ty naše koláče, ale nabízet jsem je nechtěla. Jedna místní sousedka mi pomoc s prodáváním nabídla.

Prodávala jste tedy nejprve Němcům. Našinci o koláče neměli zájem?
Prodávaly jsme na hraničním přechodu Lísková. V každé rodině si koláče pekly ženy samy a nikdo je tenkrát nekupoval. Po pěti letech se všechno změnilo. Lidé se o našich koláčích dozvěděli. Začali jsme péct i na svatby, a to pro nás byla největší reklama.

Nejste původním povoláním pekařka, čím jste se vyučila?
V patnácti letech jsem začala pracovat v pletárně v Kolovči. Při mateřské dovolené jsem šila pracovní rukavice pro firmu Kozak Klatovy. Po mateřské jsem pracovala pro Kartáčovny Koloveč a vyráběla jsem kartáčky na řasy.

Kdo vás naučil péct?
Péct koláče jsem se naučila sama.

Byl prodej koláčů již od začátku výdělečný, nebo jste se vypracovala postupně?
Všechny vydělané peníze za koláče jsem šetřila a dále investovala na vybavení provozovny. Nejdříve jsem koláče pekla v kuchyňce a nevybavený dětský pokojík sloužil jako sklad.

Odkud jste získala recept na vaše koláče?
Recept jsem dostala od maminky mého manžela, která vždy uměla upéct výborné koláče. V začátcích pečení také pomáhala společně s mojí maminkou. Recept na koláče má každá rodina v Krchlebech i okolí.

Čím byste řekla, že jsou Krchlebské koláče výjimečné?
Koláče se mi nezdají tak výjimečné. Jsou polité smetanou a zdobené šlehačkou. A hlavně jsou pečené s láskou.

Kolik koláčů v současné době pečete a kdo vám pomáhá?
Koláče už peče celá rodina. V začátcích jsme je pekli jen v sobotu, a to prvních patnáct kusů. Dnes, když jsou poutě, musíme zvládnout až čtyři sta kusů ve čtyřech lidech. Když manžel přišel o práci, tak jsme hned začali péct spolu. Dcera a syn pomáhali už v začátcích, a proto se dcera vyučila pekařkou. Syn je automechanik, ale raději peče s námi. A tak jsme taková čtyřka. Každý má svoji práci a všichni se snažíme dělat ji kvalitně.

Koláče se pečou brzy. V kolik hodin vstáváte?
Já vstávám již ve dvě hodiny ráno. Těsto zadělám a postupně vstává manžel, který připraví tvaroh, a nakonec vstává dcera a syn. Ten koláče namaže tvarohem a dcera je namerhuje mákem a povidly. Posype je mandlemi a rozinkami, manžel koláče upeče a polije smetanou s rumem.

Jaké vlastnosti či schopnosti jsou pro úspěšný „koláčový byznys“ nejdůležitější?
Pro podnikání musíte mít především velkou trpělivost, spolehlivost a také zodpovědnost.

Kde nemalé množství koláčů pečete?
Pečeme v rodinném domku v Krchlebech. Prostory jsme postupně rozšiřovali. Z kotelny jsme vybudovali výrobnu a malou prodejnu a po dvaceti letech jsme výrobnu museli opět rozšířit. Nyní máme větší prodejnu s posezením pro padesát lidí.

Za svou práci jste získala už několik ocenění…
Třikrát jsem získala ocenění Živnostník Plzeňského kraje. A druhé místo v republice. Dále to byla Regionální potravina Plzeňského kraje. Ze všech ocenění jsem měla velikou radost a moc si jich vážím.

Mělo pro vás ocenění Regionální potravina Plzeňského kraje roku 2010 nějaký přínos?
Toto ocenění nám určitě pomohlo. Byla to pro nás reklama a zákazníci si nás víc vážili a také měli radost.

Krchlebské koláče jsou vyhlášené, kde všude už je ochutnali?
Koláče dovážíme do prodejen a hotelů v Plzeňském kraji. Zákazníci k nám přijíždějí z celé České republiky i ze zahraničí. Hodně zákazníků máme z Kanady a jsou to naši krajané. Naše koláče ochutnali také slavné osobnosti a je jich stále víc. Jsou to politici, co navštěvují Plzeňský kraj, včetně prezidenta. Také pečeme pro prezentace České republiky v zahraničí.