V první fázi přesun 45 pracovních pozic ze závodu v Německu do svénové pobočky v Domažlicích slibuje rakouská skupina Michaela Pachleitnera, která spravuje 16 podniků se 300 zaměstnanci a v roce 2010 vykázala roční obrat 75 miliónů EUR.

Stane se tak po rekonstrukci a dostavbě opuštěné haly v průmyslové zóně Za Kasárny v Domažlicích, kde původně chtěl podnikat norský koncern Hydro Aluminium a vyrábět tam hliníkové nárazníky pro automobily.

Rakouská firma padesát let podniká ve výrobě optických výrobků – brýlových skel, čoček a obrub.  Spolupracuje s domažlickou společností Galí optik, což byl jeden z hlavních důvodů, proč se rozhodla svůj další závod postavit v Domažlicích.

Prodej pozemku pod halou schválili domažličtí zastupitelé. Výroba by se podle představ rakouských manažerů měla rozjet už začátkem září.

Firma musí odkoupit i nedostavěnou halu, která stojí na současném pozemku města. To s Rakušany uzavřelo smlouvu o smlouvě budoucí, ve které je stanoveno, že pozemek přejde do vlastnictví firmy až poté, co bude hala postavená a zkolaudovaná.

„Pro rozvoj nově získané licence na výrobu obrub značky Red Bull Racing Eyewear budeme potřebovat dalších 25 zaměstnanců,“ nastínil plány expanze v Domažlicích manažer Neil Lambert. V rámci této značky by skupina letos chtěla vyrobit 30 tisíc čoček.

Postupným rozvojem dalších produktových řad by skupina chtěla vyrábět ve všech svých závodech 5 milionů čoček ročně.  „Pro dosažení těchto cílů budeme jen v Domažlicích potřebovat 170 zaměstnanců,“zmínil Lambert.

Zpočátku firma bude potřebovat tři optiky, vedoucí týmů na jednotlivé projekty, tým na obsluhu strojů, kvalifikovanou obsluhu vysokozdvižných vozíků, pracovníky se zkušenostmi s montáží brýlí a  pak další dělníky.

„V dnešní době vítáme každou iniciativu na trhu práce v regionu,“ komentoval prvotní zprávy o záměrech rakouské firmy ředitel domažlické pobočky Úřadu práce ČR Zdeněk Písařík.

Náklady na zprovoznění haly v Domažlicích budou firmu stát více než 2,3 milionu EUR. Na rekultivaci pozemku má vyčleněno 30 tisíc EUR, na rekonstrukci a dostavbu haly 1,1 milionu EUR a do strojů a vybavení je připravena investovat 1,2 milionu EUR.