Na jeden volný post připadalo ke konci září 1,5 osoby v evidenci. Lépe na tom bylo jen Prachaticko (1,3), nejhůř se shání práce na Bruntálsku, kde na jedno nabízené místo připadá více než 17 uchazečů.
Vyplývá to z aktuálních údajů, které zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Od nás z Kolovečska je špatné spojení, když bych chtěla pracovat na směny v Holýšově či Horšovském Týně. Rýsuje se, že bych mohla mít práci v Chotěšově, kde mají vlastní dopravu zaměstnanců," popisuje paní Anna, která je bez práce už půl roku a kterou limituje to, že nemá řidičský průkaz a vlastní auto. Podobně jako ona bylo k 30. září v evidenci domažlického úřadu práce 1919 lidí. Míra nezaměstnanosti činila 4,7 %.

Je to lepší číslo než ke stejnému datu v loňském roce. Tehdy práci v regionu hledalo 2231 nezaměstnaných.
V srpnu letošního roku byla nezaměstnanost 5,0%.

„Sehnat kvalifikované dělníky, obsluhu CNC strojů nebo třeba kvalitáře je obrovský problém. Volní na trhu práce vůbec nejsou, a tak se firmy o ně přetahují. Nejde jen o výši platu, ale i další benefity, které je zaměstnavatel schopen poskytnout. Jde třeba o příspěvky na sport, kulturu nebo na dopravu do zaměstnání. Svoji roli hrají i osobní kontakty," uvedl pracovník personálního oddělení jedné firmy na Domažlicku, který si přál zůstat v anonymitě.