„Domažličtí kriminalisté v neděli hned ve dvou případech přijali oznámení týkající se výskytu podezřelé bankovky. V obou případech se jednalo o bankovku nominální hodnoty 100 korun, která neměla jistící prvky k ochraně proti padělání," uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Jednu stokorunu odhalila prodavačka v obchodním domě v Domažlicích, druhou bankovkou platil zákazník v restauraci ve městě na Domažlicku.

„A zrovna dnes jsme byli informováni o další podezřelé bankovce, kterou předložil zaměstnanec v jedné firmě na Domažlicku," doplnila ve středu dopoledne mluvčí Brožová. Bližší informace o místech výskytu bankovek však policie nechce sdělit kvůli probíhajícímu vyšetřování.

Padělaná bankovka se na Domažlicku objevila naposledy v roce 2011, o rok dříve byly odhaleny bankovky tři.

„Musím říct, že jsme se u nás naštěstí nikdy s žádnými padělky nesetkali," říká Zdeňka Pauliová z trafiky Jaroslava Šimáčka na domažlickém náměstí. „Popravdě běžně bankovky nijak zvlášť nekontrolujeme, jedině pokud by se nám na první pohled zdály podezřele," dodala s tím, že by si větší pozor stejně dávala spíše na bankovky větší hodnoty než na stokoruny. „Každý den ale odnášíme peníze do banky a tam by počítač padělky hned rozpoznal," poznamenala.

V České republice se objevují padělky všech druhů bankovek, stokoruna však není úplně nejobvyklejší pro svou nízkou nominální hodnotu.

Pokud podržíte bankovku proti světlu, je jasně vidět vodoznak, což je jeden z nejsnadněji kontrolovatelných prvků. Tím druhým je ochranný okénkový proužek. Ten je vyrobený z umělé metalizované hmoty a zapuštěný do papíru. Vystupuje na lícní straně bankovky vždy po 5 mm na povrch papíru. Na okénkách stříbřité barvy je opět proti světlu jasně čitelný mikrotext označující nominální hodnotu bankovky. Zároveň se doporučuje nepřehlížet ani kvalitu papíru, tisku a barev ani velikost bankovky.

Policisté nyní doporučují věnovat bankovkám zvýšenou pozornost. Při nakupování by si měl každý zkontrolovat, jakou bankovkou platí a jakou přijímá nazpátek.

„Pokud byste měli podezření, že přijímaná bankovka není pravá, máte právo ji odmítnout. Pokud jste zjistili, že vámi již přijatá bankovka je zřejmě padělaná, nesmíte ji dát znovu do oběhu, neboť byste se tím dopustili trestného činu," upozorňuje mluvčí Brožová. Výskyt podezřelých bankovek ihned oznamte na policejní služebnu, linku 158 anebo v jakékoliv bance.

Zákon uvádí, že kdo opatří, nebo přechovává padělané nebo pozměněné peníze, bude potrestán vězením na jeden rok až pět let. Kdo takové peníze udá, nebo je přímo padělá či pozmění, toho čeká na tři roky až osm let vězení.

Případem bankovek z Domažlicka se nyní bude zabývat odbor hospodářské kriminality v Plzni.