Hotel se dvěma nadzemními podlažími o zastavěné ploše 2065 m2 je součástí stavby, která by zanedlouho měla vyrůst v Pleši na Bělsku.
Kromě něj projekt Ekocentra Václav počítá s parkovištěm pro 114 automobilů (pět stání bude vyhrazeno pro invalidy), hřištěm pro různé druhy sportů (s antukovým a betonovým, popřípadě asfaltovým povrchem), celodřevěnou tribunou i vyhlídkovou věží.
Záměr obsahuje i vybudování dětského koutku – hřiště. „Na ploše 329 m2 budou nainstalovány herní prvky – prolézačky, houpačky apod.,“ stanovuje jako jednu z podmínek územní rozhodnutí vydané poběžovickým stavebním úřadem v lednu tohoto roku.
Dokument nařizuje i opravu stávajících komunikací a schvaluje nově navržené komunikace k čističce odpadních vod a požární nádrži.
„Vítáme tento projekt, který pomůže na Bělsko a do Českého lesa přitáhnout další turisty,“ konstatoval Libor Picka, starosta Bělé nad Radbuzou.
Se stavbou Ekocentra Václav souhlasí i Správa CHKO Český les , na jejímž území bude projekt realizován.
„Stavbou dojde k pozitivní změně stávajícího krajinného rázu, kdy zmizí stávající devastovaný objekt vojenské roty bez možnosti rekonstrukce a na jeho místě vznikne kvalitní architektura,“ citoval ze závazného stanoviska Tomáš Peckert ze Správy CHKO Český les.
Stanovisko je podepřeno vypracovaným posudkem vlivu stavby na krajinný ráz, který byl zpracován architekty Ivanem Vorlem a Jiřím Kupkou.
„Navrhovaná stavba ekocentra v této lokalitě Pleš – Václav na území CHKO Český les je navržena s ohledem na zákonná kritéria ochrany krajinného rázu,“ zhodnotili Vorel a Kupka.
„Co se týče rozvoje turistického ruchu na území CHKO Český les, je tento projekt plně v souladu s platným plánem péče o chráněnou krajinou oblast,“ konstatoval Peckert.
„Základní ideou návrhu je lehký a subtilní tvar přízemí, kde jsou provozy komerčního charakteru. Patro je tvořeno šikmo posazenou lodí tak, aby jednotlivé pokoje měly výhledy do okolí,“ popisuje autor architektonického návrhu, pražský architekt David Kraus na svých webových stránkách, kde projekt ekocentra představuje.
„Jsou použity dřevěné rámy jako základ architektonického výrazu. Kombinace skla, dřevěných trámů a kamenného obkladu evokuje hrázděné stavby. V přízemí jsou atria prosvětlující vnitřek,“ dodává Kraus a pokračuje: „Vedle budovy je umístěn dřevěný posed spojený visutou lávkou z dřevěné konstrukce. Typologickým principem objektu je společné transparentní a otevřené přízemí s maximálním propojením s okolím. Patro je soukromá zóna, kam mají přístup ubytovaní.“
Architekt David Kraus projektoval rodinné domy v Jevanech, Říčanech, Vraném nad Labem a dalších lokalitách.
Podílel se na projektu Hotelu Transcentrum v Hostivaři a dalších administrativních budov v Praze, modernizaci a rekonstrukci domova důchodců v Libereckém kraji i mnoha dalších staveb.