Do konce března musejí ti, kteří nepodávají daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob prostřednictvím svého zaměstnavatele či daňového poradce, splnit tuto povinnost na vašem úřadu. Vyjdete jim vstříc jako v minulých letech a rozšíříte provozní hodiny?

V současné době mohou poplatníci podávat daňová přiznání k dani z příjmu fyzických osob v obvyklých hodinách. Samozřejmě i letos jsme je rozšířili, a to v době od 24. března do 1. dubna, kdy jim budou naši pracovníci v Domažlicích i na pobočce v Horšovském Týně k dispozici od 8 do 18 hodin. V Domažlicích mohou přijít také v sobotu 29. března v době od 8 do 12 hodin. Pokud budou chtít zaplatit tuto daň přímo u nás na úřadě, mohou tak nyní učinit vždy v pondělí a středu od 13 do 15.30 hodin, přičemž od 24. března pokladní hodiny rozšíříme v uvedeném čase na všechny pracovní dny.

Došlo od loňska k nějakým změnám?

Ke změnám došlo jak na dani z příjmu, tak i v majetkových daních. Byla zrušena dědická a darovací daň, které jsou nově zahrnuty do daně z příjmů. Jinak je zdaněn prodej nemovitosti. Původní daň byla nahrazena od 1. ledna daní z nabytí nemovitých věcí. Tyto změny, které platí od 1. ledna 2014, vyplývají z nového občanského zákoníku.

Jsou v souvislosti s daní z příjmu nějaké novinky?

Nejvýznamnější je to, že se opět rozšířila možnost elektronického podání. A právě elektronická podání mohou učinit nově i ti, kteří nemají vlastní, takzvaně uznávaný elektronický podpis. Elektronické podání daně mohou učinit prostřednictví stránek www.daneelektronicky.cz. Na nich poplatníci najdou vše potřebné ve složce Elektronické formuláře. Předností a výhodou tohoto elektronického podání je skutečnost, že program umí upozornit na chybné vyplnění. Možnost poslat přiznání poštou stále platí.