28. říjen totiž bude prvním svátečním dnem bez nákupů ve velkých obchodních domech. Poprvé totiž začal platit zákon, který v provozovnách s plochou nad 200 metrů čtverečních zakazuje prodej o sedmi státních svátcích.

Zavřeno tedy bude mít domažlický Albert, Tesco ve Kdyni, Lidl i Penny Market v Holýšově, stejně jako Penny Markety v Domažlicích a Horšovském Týně.

„Na základě nové regulace zůstane více než 300 našich prodejen po celé republice poprvé v novodobé historii zavřených," uvedl Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodního řetězce Albert.

Zavření se nevyhne ani domažlický obchodní dům Kaufland. Nakupujícím, které jsme včera před touto prodejnou oslovili, to však problém nedělá.

„Hlady neumřeme," řekla mladá maminka Jana Molínová. „Mám sice dvě malé děti a spotřebu máme velkou, ale nakoupit si trochu dopředu přeci není nic, co by člověk nedokázal. Není to nic jiného než drobná nepříjemnost," dodala.

S tím souhlasí i seniorka Ladislava Zábršová. „Jeden den přeci nic neznamená, lidi jsou zhýčkaní, musí mít všechno okamžitě. Nemusíme přece každý den svého života trávit na nákupech, ne?" prohlásila.

Řada obchodů se obává finančního výpadku a někteří obchodníci považují nový zákon za diskriminační, protože je zacílený jen na velké prodejny. Nový zákon má především podpořit zaměstnance supermarketů, aby mohli trávit více času se svými rodinami. Pro pracovníky je tak den volna většinou důvodem k radosti, někteří to však vnímají jinak.

„Docela dost mě štve, že nám nařídili zavírat," svěřila se Deníku jedna z pracovnic domažlického Kauflandu, která si nepřála být jmenována. „Za sváteční směny máme velké příplatky. Když odsloužím během roku všechny nebo téměř všechny svátky, přijdu si na slušné peníze navíc. Vlastně s nimi i počítám," vysvětlila. „Je logické, že někdo nechce pracovat třeba o Vánocích, když by raději byl doma s rodinou, ale třeba ten 28. říjen zase pro mě takový význam nemá," dodala.

Co by měl zákazník vědět:

– Zákon zakazuje prodej o sedmi státních svátcích ze čtrnácti:
1. ledna, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.
– Prodávat se nesmí zboží v prodejnách nad 200 metrů čtverečních, tedy v drtivé většině supermarketů. V obchodních centrech mohou zůstat otevřeny menší obchody.
– Do zákazu prodeje spadají i malé zastavárny, sběrny a bazary.
– Obchod, který poruší zákaz prodeje, riskuje milionovou pokutu.
– Zákaz neplatí: v obchodech do 200 metrů čtverečních a dále v lékárnách, čerpacích stanicích, v prodejnách v nemocnicích, obchodech na letištích a na nádražích.
– V České republice je 90 obchodních center s plochou 2,3 milionu metrů čtverečních, jejich roční obrat je 115 miliard korun. Po započtení super a hypermarketů jde o obrat 500 miliard Kč.