„Už před svátky, v sobotu 18. prosince jsme na statku pořádali akci Řehtání na Ježíška, během které nám zástupci serveru zapakatel.cz předali dárkový šek na dvě stě tisíc korun. To byl pro nás vskutku úžasný Ježíšek,“ pochvaluje si vedoucí mířkovského útulku Blanka Schröpferová.

Server Zapakatel.cz si mířkovský útulek pro svou charitativní činnost sám vybral. Zákazníci na serveru nakupují slevové kupóny, takzvané vouchery, a dvě koruny ze zisku, který má server z každé objednávky, jsou určeny pro mířkovský útulek, který se stará především o nemocné, staré, nechtěné, jateční a týrané koně. Další peníze, které server vybral, věnuje útulku po novém roce.

K vánocům útulku nadělili i další sponzoři, pod stromečkem našli obyvatelé statku například dvaadvacetitisícový příspěvek z charitativní akce Mikulášské luftování skříní.

V útulku by chtěli v příštím roce za část získaných peněz opravit jednu ze stodol, aby bylo kde řádně skladovat seno a slámu, za další část získaných financí by se pak mohly přistavět další tři nebo čtyři boxy pro koně.

„Moc a moc děkujeme serveru Zapakatel.cz, pražským organizátorkám Mikulášského luftování skříní a dárcům i všem ostatním, kteří přišli koníky i další útulková zvířátka na Ježíška podarovat,“ poznamenává Schöpferová.

Akce Řehtání na Ježíška se ale nezúčastnili pouze sponzoři. V předvánočním čase se do útulku přišlo podívat na padesát lidí, kteří si prohlédli tamní zvířátka a nadělili jim k štědrovečerní tabuli chutné pamlsky.

„Lidé nosili jablka, mrkve, tvrdé pečivo, granule, konzervy, někdo přišel i s pytlem ječmene,“ popisuje vedoucí útulku s tím, že štědrovečerní večeře zvířátek se s ohledem na jejich trávení od běžné stravy moc neliší. „Vánočku ani cukroví jim nedáváme,“ usmívá se Blanka Schröpferová.

O týden dříve do útulku zavitaly také děti z 25. základní školy v Plzni, které nejrůznějšími pamlsky ozdobily zvířátkům vánoční stromek. Seznámit se mohly s jednotlivými koníky, ovečkou Amálkou, kozlíkem Oskarem či ježky Pepíčky.

„Jen kačer Adolf svátky asi nedrží a je protivný jako celý rok, občas někoho štípne a potřebuje naplácat po peří,“ dodala vedoucí útulku.