Bioplynová stanice je zařízení, které z obnovitelných surovin vyrábí elektřinu a teplo a přitom provozem nezatěžuje své okolí.

„Původně jsme bioplynku chtěli postavit v Srbech, ale podle obyvatel by to nebylo estetické a měli i obavy ze zápachu. Neměli zájem, třebaže odpadní teplo by tam stačilo na vytápění celé obce," uvedl ředitel společnosti Jaroslav Hána. Stanice tedy nyní stojí na okraji Meclova směrem na Mašovice na místě již nepoužívaných vepřínů.

Meclovská společnosti ji vybudovala, aby si zajistila stabilní finanční příjem a dokázala efektivně zpracovávat zbytky protože jinak by od letošního roku musela vybudovat pevná polní hnojiště. „To by stálo desítky milionů, bylo by to komplikované a přitom by z toho nebyl vůbec žádný užitek," poznamenal Hána. Díky bioplynce se energie a teplo nyní vyrábí i z kejdy, hnoje a senáží, pro které by jinak nebylo žádné využití.

Stavba, která přišla na přibližně 90 milionů korun (z toho 22,5 milionu dotoval Státní zemědělský intervenční fond), začala fungovat před více než rokem a předpokládá se, že investice by se společnosti měla vrátit přibližně za devět let.

Hlavním produktem bioplynky je elektrická energie. Stanice o rezervovaném výkonu 1000 kW dodává většinu elektřiny do sítě ČEZ, malou část spotřebovává i pro svůj vlastní provoz.

A jak samotný proces výroby bioplynu a elektrické energie funguje?

Vstupní denní dávkou ve dvou várkách pro 'nakrmení' stanice je 30 tun kukuřice, 12 tun senáže, 18 tun hnoje a 20 kubíků kejdy.

Dávkovací vůz suroviny automaticky váží, promíchává a dávkuje do takzvaného fermentoru, velké kopulovité vzduchotěsné nádrže. V ní se zředěná a rozmělněná organická masa promíchává a zahřívá, přičemž pomocí bakterií dochází během 90 dnů k rozkladným procesům a uvolnění bioplynu.

Meclovský fermentor přitom využívá dvoustupňové technologie kruh v kruhu pro dokonalejší promíchání.

Zachycený bioplyn je následně po vyčištění veden do srdce celé bioplynové stanice. Tím je budova, ve které jsou umístěny dvě kogenerační jednotky motory o výkonu 600 kW s elektrickým generátorem, které bioplyn spalují a vyrábí tak elektrickou energii, dodávanou následně přímo do sítě. V budově kogenerace najdeme i ovládací prvky celé bioplynové stanice.

Odpadním produktem bioplynky je také fermentační zbytek neboli digestát, který lze využít jako kvalitní hnojivo na zemědělské pozemky.

Kromě elektřiny a digestátu vzniká z práce motorů i zbytkové 90 °C teplo to společnost využívá k tomu, aby pro německé klienty vysoušela bukové dřevo a zároveň k vytápění celého areálu Meclovské zemědělské.

„Stačilo by i k vyhřívání celého Meclova, ale to by se systém v celé obci musel předělávat," poznamenal Hána s tím, že do budoucna se uvažuje o využití zbytkového tepla také k vytápění skleníků s jahodami i školky a dalších budov v Meclově.

Na závěr ředitel poznamenal, že by teplo z bioplynové stanice mohlo dokonce kompletně vyhřívat unikátní wellness centrum s bazénem, saunami, lázněmi a vířivkou pod širým nebem. Meclovská zemědělská společnost již má připravený projekt a ráda by přírodní wellness vybudovala v areálu na okraji Meclova.