Pro všechny děti, které by se nepodařilo umístit do školek, i pro maminky s dětmi na mateřské vzniklo v Horšovském Týně nové Mateřské centrum.

Výjimečné je tím, že ho zdarma budou provozovat mladé dívky – žákyně, které v Horšovském Týně studují předškolní pedagogiku.

Mateřské centrum vybudovala Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horšovský Týn a žákyně v něm budou získávat potřebné zkušenosti při práci s dětmi a naučí se komunikovat s jejich matkami.

„Dívky chodí na praxi do různých mateřských školek a tohle bude takové jejich vlastní pracoviště," vysvětlil ředitel školy Václav Švarc. „Zájem už máme i od rodičů mimo Horšovský Týn," dodal.

Mateřské centrum má kapacitu čtrnáct dětí, o které se budou starat čtyři žákyně pod odborným učitelským vedením.

Maminky budou moci své děti svěřit zcela zdarma do péče budoucích učitelek jako v normální školce, nebo s nimi trávit čas v mateřském centru společně. Pro takové případy budou mít rodiče k dispozici také speciální místnost ke společnému posezení u kávy.

V centru dále bude herna pro děti, kuchyňka na vaření čaje, sociální zařízení a odpočívárna.

„Naše Mateřské centrum nemá status školky. Tu máme v plánu v budoucnu také vybudovat a tohle je takový předvoj," vysvětlil Švarc.

Centrum vzniklo rekonstrukcí sborovny a kanceláří, kterou provedli žáci oboru Stavebnictví. Škola do centra investovala kolem padesáti tisíc korun, stejnou částkou přispělo i Město Horšovský Týn. Různí sponzoři pak pomohli škole získat hračky pro děti.

Mateřské centrum v Nádražní ulici č. 43 začne fungovat až začátkem září, již v pátek 20. června od 15 hodin se však bude konat slavnostní vernisáž a prohlídka centra pro veřejnost. Na programu je mimo jiné i loutkové divadelní představení pro malé návštěvníky.

Šestadvacetiletá Kamila Šišková, která právě čeká miminko, považuje nové Mateřské centrum za dobrý nápad.

„Míst ve školkách bývá pravidelně málo téměř všude a tohle není špatná alternativa. A rozhodně bych neměla obavy svěřit dítě holkám, co studují na učitelky. Navíc určitě budou pod dohledem," říká budoucí maminka.

Obor Předškolní a mimoškolní pedagogika až donedávna v žádné škole v Plzeňském kraji neexistoval a dívky, toužící být učitelkami v mateřské školce, musely odjíždět studovat například do Karlových Varů, nebo do Berouna.

Horšovskotýnská střední škola obor poprvé nabídla v letošním školním roce a hned naplnila třídu přijetím třiceti žákyň. Uchazeček přitom byl dokonce dvojnásobný počet.

Absolventky budou moci pracovat jako učitelky v mateřských školách a přípravných třídách základních škol, nebo jako vychovatelky, či pedagožky volného času.