K poslednímu říjnovému dni ukázala míru 7,21%, což je nejnižší údaj za posledních 33 měsíců.

„V naší evidenci k tomuto datu bylo 2379 uchazečů o zaměstnání,” informoval ředitel domažlického úřadu práce Zdeněk Písařík.

Radost ze skvěle vypadajících čísel brzdí zvyšující se obavy podnikatelů a firem o budoucí ekonomickou situaci v zemi.

„Jsme z 99 procent závislí na našich odběratelích v Německu. Už teď pozorujeme opatrnost v jejich objednávkách, které se už v těchto týdnech lehce snižují,” řekl podnikatel z Domažlicka, který ve své firmě zaměstnává dvě desítky pracovníků. Z konkurenčních důvodů nechtěl zveřejnit svoje jméno.
„Obávám se, že v příštích měsících půjde objem zakázek výrazně dolů v souvislosti s krizí, na kterou se Němci připravují,” dodal. Podle jeho dalších slov nedokáže odhadnout, zda udrží v příštím roce všechna pracovní místa.

„Mám šikovné zaměstnance, nerad bych se s kterýmkoliv z nich loučil, ale pokud si na sebe nevyděláme, nebude zbytí,” netají se obavami podnikatel.
Naopak aktuálně zveřejněná statistická čísla vypadají optimisticky. Na Domažlicku se v uplynulém měsíci dokonce zvýšil počet volných míst o dvacet (na 247), a je jich tak nejvíc od ledna 2009.

Během října 326 osob ukončilo evidenci na domažlickém úřadu práce. „Do nového zaměstnání nastoupilo 215 osob,” uvedl Písařík. 111 lidí bylo vyřazeno z jiných důvodů (odchod do důchodu, sankční vyřazení, vlastní žádost). Bez práce bylo 437 občanů se zdravotním postižením. Tvoří tak téměř pětinu všech nezaměstnaných.