Důkazem toho, že poctivé řemeslo u nás nevymřelo, a že stále ve svém okolí můžete narazit na kvalitní řemeslníky se zlatýma ručičkama, je výsledek hlasování o nejlepšího fachmana Domažlicka. Toho se Velkopopovický Kozel společně s Deníkem rozhodl najít a odměnit za jeho poctivou práci a řemeslný kumšt. Nakonec se nám podařilo i díky vašim tipům v Domažlickém regionu najít takovýchto fachmanů celou řadu.
Marie Kopecká z Luženic patří mezi hrstku lidí, kteří umí ušít a vyšít chodský kroj. Ve své dílně, kterou má zařízenou v rodinném domku, provozuje zakázkové šití pánských, dámských, dětských a historických kostýmů. Chodské kroje, které se stále více stávají doménou jejího podnikání, se naučila šít před čtrnácti lety kvůli své mamince.
Už když přicházíte k domu Marie Kopecké, je vám jasné, že jde o velice pracovitou a šikovnou ženu. Upravená zahrada plná kytiček je jen začátkem. Je mi až stydno, když vejdu do domu, kde není možné najít ani zrnko prachu. Není mi jasné, jak může tato skromná, drobná žena všechno stačit, když spoustu hodin denně sedí nad šitím a vyšíváním. „Manžel umí vařit a moji chlapi jsou pořádní, takže to není nic tak těžkého,“ říká Marie Kopecká s úsměvem.
„Na paní Kopecké mě fascinovala hlavně trpělivost s jakou se své práci dokáže věnovat,“ říká Vít Volicer, který ji do soutěže nominoval.
Na Marii Kopecké nás zaujalo především její nadšení a poctivost, s kterou každý den přistupuje ke své práci a zákazníkům.
A co říká tomu, že byla zvolena nejlepším fachmanem regionu a co pro ni toto ocenění znamená? „Chci poděkovat všem, kdo mě dali hlas. Velmi mě to zaskočilo a dojalo. Toto vítězství je pro mě výzvou, abych svou práci dělala ještě lépe. Je to pro mě nejkrásnější odměna za tu spoustu hodin strávených nad prací,“ odpověděla Kopecká.
Paní Kopecké jsem se zeptala, jak s odměnou od Velkopopovického Kozla naloží. „Sama bych si musela udělat pivní koupele, ale protože mám doma pět chlapů, myslím, že ti si s nimi poradí,“ uzavírá naše vítězka.
Čtěte také: Kroje začala Marie Kopecká šít kvůli mamince