Kromě stálých expozic mohou letos návštěvníci obdivovat nové exponáty.

Jedním je dvoumužná motorová pila z roku 1944 a novinkou je i rozmnožovací zařízení na fotky ze skleněných negativů z roku 1920, které nabídne expozice fotografické techniky.

„Dvoumužnou motorovou pilu jsme získali začátkem roku od jednoho z návštěvníků a mnoho lidí ji ještě nevidělo. Je to vzácný kousek. Nejde totiž o žádnou sériovou výrobu a mnoho se jich nedochovalo. Pilu jsme dostali i s přepravníkem, ve kterém ji dělníci přenášeli do lesa. Je funkční a velice zachovalá, takže zůstane tak, jak je,“ řekl majitel muzea Martin Volf.


Dalším novým kouskem je rozmnožovací zařízení na fotky ze skleněných negativů. I tento vzácný kousek získalo muzeum darem.
„Někdy se sám divím, co všechno mají lidé ještě doma. Tento funkční přístroj je z roku 1920. Nic podobného jsem ještě neviděl. Jde o profesionální, velice jednoduchý přístroj. K rozmnožování fotek potřebujete jen negativ a papír,“ pokračuje Volf.

Mezi novinky patří i speciální dláta, která se používala na výrobu dřeváků z jednoho kusu dřeva.Majitel muzea, kde najdete nejen padesát ucelených řemeslnických dílen, jako je například detailně vybavená zubní ordinace, kadeřnictví, kovárna či hospoda z dvacátých a třicátých let, dílna mistra kloboučnického či vlásenkářství, čalounictví, knihařství, šindelářství, bednářství, tesařství, brusičství a nezbytné nástroje k práci ptáčníka a korytníka, ale také unikáty, jako motorový kočár či hasičská zbrojnice s motorovou stříkačkou, má v plánu rozšířit je o další velkou expozici, která nabídne deset dalších řemeslných dílen.

„Mezi řemesly, která bychom chtěli představit, jsou i zcela obyčejná. Třeba hřebenář, který hřebeny vyráběl z kravských rohů, nebo zedník, kde je zajímavé srovnat, jak se stavělo dříve a jak je tomu dnes. Dále je to dílna soustružníka dřeva i kovu a třeba paliče, který vyráběl kořalku,“ popisuje své plány Volf a dodává: „Máme zde spoustu skvostů, které bych nerad nechal ležet ladem. Abychom je mohli vystavit, musíme nejdříve postavit novou halu. Zda svoji představu uskutečním, bude záležet na počtu návštěvníků a na tom, zda se podaří sehnat nějakou dotaci. Pokud vše půjde dobře, mohli by návštěvníci nové řemeslnické dílny vidět už příští sezonu.“

Kolovečské muzeum, kde se můžete podrobně seznámit s historií původních řemesel a živností, je otevřeno denně od 9 do 15 hodin.