Ta vyvrcholí 23. dubna, kdy zúčastnění knihkupci slibují dát při nákupu patnáctiprocentní slevu na knihy.

Právě patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty se nyní na knihy vztahuje a kampaň má apelovat na politiky, aby DPH snížili.

„Doufám, že akce bude mít nějaký ohlas. Jde nám o to, aby bylo DPH nižší, a knihy tak pro lidi dostupnější," uvedla majitelka Chodského knihkupectví Lidmila Haasová. „Když došlo ke zvýšení DPH a začalo se o této problematice hovořit, pocítili jsme to. Tržby mají skoro pořád klesající tendenci a tohle nám ještě přitížilo," dodává.

Jeden den bez DPH vyhlásil Svaz českých knihkupců a nakladatelů u příležitosti Světového dne knihy a autorských práv. Zapojily se již nejméně tři stovky knihkupectví.

Zástupci svazu se domnívají, že postupné zvýšení DPH z původních pěti procent až na současnou mez přineslo v případě knih i tisku jen nepatrné finance do státního rozpočtu avšak za cenu dlouhodobých ztrát na poli vzdělanosti a kultury.

Podmínky pro vydávání knih v ČR se podle odborníků staly téměř nejhoršími nejen v Evropské unii, ale i ve srovnání s ostatním světem.

Podle předsedy svazu Martina Vopěnky tak z edičních plánů nakladatelů prý často mizí tituly náročné na přípravu, investice a návratnost, „které v plné míře naplňují poslání knihy jakožto jedinečného nosiče myšlenek, názorů, historické paměti i uměleckého vyjádření".

„Knihy jsou nyní drahé a lidé si rozhodně více vybírají, za co utratí své peníze," poznamenává horšovskotýnská knihovnice Miloslava Baxová. „Mnohem častěji si teď koupí jen ty knihy, které za to opravdu stojí. Ty, které pravděpodobně jen jednou přečtou a odloží, si raději zajdou půjčit do knihovny," dodává.