Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hotel Šumava v Horšovském Týně je na prodej

Horšovský Týn – Hotel Šumava v Horšovském Týně je na prodej. O jeho budoucnost mají Horšovskotýnští přirozeně obavy. Nejde jen o restaurační a ubytovací zařízení, také o významnou historickou budovu, která má jako jediná ve městě vhodné prostory pro pořádání větších kulturních a společenských akcí.

13.4.2016
SDÍLEJ:

Hotel Šumava v Horšovském Týně.Foto: Jaroslav Čedík

Pokud by se nový majitel rozhodl objekt využívat jiným způsobem, přišel by Horšovský Týn o možnost pořádat plesy, taneční zábavy, vystoupení různých kapel a jiné kulturní aktivity.

O koupení objektu proto nyní uvažuje i vedení města.

„Taková úvaha tady rozhodně je. Majitelé byli dosud v zahraničí, takže nyní máme v plánu se sejít a situaci řešit," prozradil starosta Horšovského Týna Václav Mothejzík. „Nejde ale jenom o zajištění sálu pro společenské akce. Hotel Šumava je na exponovaném místě na náměstí a bylo by dobré, aby správně fungoval včetně restaurace. Rádi bychom oživili celý objekt," říká starosta.

Podotýká však, že prodejní cena téměř dvacet milionů korun neodpovídá stavebně technickému stavu budovy.

„O ceně ještě budeme muset jednat. Samozřejmě bude třeba i znalecký posudek, objekt není způsobilý k tomu začít hned fungovat tak, jak má, a zřejmě bude vyžadovat velké investice," tvrdí Mothejzík.

Druhou variantou by pro město bylo vybudovat si vlastní kulturní zařízení se sálem.

„Už jsme uvažovali i o této variantě. Pokud by město nemělo možnost pořádat akce v Šumavě, byli bychom asi nuceni přikročit k takovému řešení," řekl starosta. „Samozřejmě, v takovém případě by pak pro hotel Šumava byla situace ještě horší," podotkl.
Hotel byl založen již v roce 1734, nesl název Zur Traube – U Hroznu. Patřil k nejstarším ve městě a byl spojen s měšťanskou rodinou Pauli. V letech 1910 až 1912 provedl Vincent Pauli secesní přestavbu a modernizaci objektu. Vznikl hotelový komplex, který poskytoval vedle výčepu, restaurace, kuchyně a ubytování také velký sál k pořádání společenských akcí a tím značně přispěl k společenskému rozvoji města. V roce 1921 se v přilehlém sále konalo první promítání němých filmů.

Po roce 1945 byl přejmenován na hotel Šumava. Pozdější vlastník LSD Jednota změnil název na Dělnický dům. Po prodeji v 90. letech hotel měnil majitele, současní vlastníci z Ruska jej koupili před dvěma lety.

„Zdá se, že valná většina obyvatel Horšovského Týna si myslí, že objekt dříve patřil městu a že je škoda, že ho město prodalo. Rád bych upozornil na to, že tomu tak nebylo, město hotel Šumava nikdy nevlastnilo," poznamenal na závěr starosta Mothejzík.

Spousta občanů je s hotelem spojena, jako pan Václav:

„Můj první kontakt s hotelem byl přes restauraci, kam jsem začal chodit na pivo. Začátkem osmdesátých let jsme zde měli svatbu. Léta jsme 'na Šumavu' chodili nejen tancovat, ale i na jiné společenské akce. Když k nám přijela návštěva, provedli jsme je po našem historickém městě a vyhladovělí skončili v restauraci Šumavy, kde vždy byla záruka dobrého jídla a pití. Asi před dvěma lety došlo k prodeji celého hotelu ale myslím si, že v současnosti už asi nefunguje. Samozřejmě vnímám tento fakt velice negativně. Město prý mohlo již dříve hotel koupit, ale nestalo se tak. Při dalším prodeji může totiž dojít i k situaci, že budoucí majitel využije hotel k jinému účelu a to by městu moc neprospělo," dodal pan Václav.

Stanislav Šebek, Jaroslav Čedík

Autor: Stanislav Šebek

13.4.2016
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení