Naštvaní hospodští protestují proti vládním opatřením. Majitel plzeňské restaurace Budino David Vavroch bude například na situaci reagovat otevřením podniku. Dluhy má na nájemném, energiích i platech zaměstnanců.

„Každým dnem se obávám toho, že mě elektrárna odstřihne od proudu. Peníze už nemám kde brát. Počítám s tím, že v pátek restauraci nezavřu,“ popisuje Vavroch.

Pavel Razým, majitel Bufetu Na Štuperku v Chotíkově, zase plánuje nechat rozsvíceno. „Vlajku už jsem vyvěsil, světla nechám rozsvícená. Zavřenou hospodu mít v pátek nebudu. Budu ji totiž předělávat na obchod. Musím. Nic jiného než hospodu nemám, bez podnikání bych tak umřel hlady,“ říká Razým.

Provozovatel plzeňského hostince Na Potravinách Jan Kešner zatím vyčkává, s čím dalším vláda přijde. „Ve čtvrtek večer hostinec zavřeme a zavřeno budeme mít i v pátek. Až se dozvíme, jestli nám vláda dá nějaké kompenzace a kolik peněz nám dá, tak podle toho se rozhodneme, jestli otevřeme,“ uvádí Kešner.

V kabině jeřábu nalezli mrtvého muže.
V kabině jeřábu nalezli mrtvého muže

Na Klatovsku se k protestu připojuje pivovar U Švelchů v Sušici, ale jen symbolicky. "Máme vyvěšenou vlajku, rozsvěcujeme, ale neotevřeme. Vzhledem k tomu, že hrozí velké restrikce, tak nechci, aby si na mě došlápli," říká majitel pivovaru František Švelch.

K připojení k protestu ho vedla zmatená opatření vlády. Situace není ani pro něj vůbec jednoduchá. "Kdyby to byl jediný zdroj podnikání, tak asi zavíráme. Takže pivovar jsme dotovali a nyní se snažíme nějak vydržet a čekáme, zda dodrží slib a budou platit, co slíbili. Snažíme se držet i všechny zaměstnance," uzavírá Švelch.

Lenka Prokšová, Daniela Loudová