"Cena by se měla vyšplhat k 16 milionům korun, neboť podnik má jisté zakázky, které může okamžitě výrazně navýšit," dodal. Aktivními zájemci, kteří už správce kontaktovali a provádějí si finanční analýzy, jsou zatím čtyři české subjekty. Tři jsou textilky a jeden velkoobchod, řekl správce.

Velmi vážným kandidátem na koupi podniku je také odběratel veškeré produkce, firma Eterna, silný německý výrobce košil a halenek. Němci provedli v dubnu audit podniku; zatím se nerozhodli. Potenciální kupci chtějí zvýšit produkci ze současných 17 500 halenek měsíčně asi na 26 000, k čemuž musí přijmout 30 šiček, což se ale správci zbankrotovaného podniku nedaří.

Eterna by byla údajně schopna odebírat až 40 000 kusů, což by si vynutilo druhou směnu, investice do strojů a 40 lidí navíc. Podle Chaloupky zaručuje hranice 36 000 kusů solidní zisk, který kupci továrnu do pěti až sedmi let splatí. Eterna platila deset let Hodetě za práci ve mzdě stabilní ceny, navíc v eurech, jejichž kurz ke koruně klesal. Tato skutečnost značně podpořila krach. Správci se v dubnu podařilo mírně zvýšit prodejní ceny. Němci mají dlouhodobý kontrakt, který každoročně upravují. Chaloupka s nimi uzavřel smlouvu pouze do října, protože nechce zavazovat kupce, jenž se ale zřejmě s Eternou na pokračování dodávek dohodne.

Jedna ze dvou posledních větších textilek v Plzeňském kraji nepřerušila výrobu. Chaloupka ji chce prodat v chodu. "Hospodaření se nyní pohybuje na nule," řekl. V době jeho nástupu převyšovaly měsíční ztráty 600 000 korun. Květnové mzdy už dostanou lidé v řádném termínu do 20. června. Přitom v lednu musel správce doplácet platy z loňského října.

Dluhy podniku činí zhruba 31,5 milionu Kč. Na prvním přezkumném jednání přihlásili věřitelé pohledávky o tři miliony nižší. Konkurz podal už loni v červnu zahraniční zástavní věřitel, který odkoupil pohledávku za Hodetou. Ještě v roce 2004 měla 210 lidí a vyrobila 400 000 halenek a košil, za něž utržila 50 milionů korun s mírným ziskem.