„Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory, například svářeč, slévač, soustružník, zámečník, nástrojář, mechanik a opravář strojů, řezač plamenem, páječ, seřizovač, obsluha CNC strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance," uvádí mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Její slova potvrzuje i ředitel společnosti ZF Staňkov Stefan Wasner: „Co se týče technických profesí, tam je sehnat kvalifikovaného zaměstnance velmi těžké. Spolupracujeme se Západočeskou univerzitou, ale obecně je opravdu velmi obtížné získávat inženýry. U linek máme hodně lidí ze Staňkova a okolí, ale inženýry na pozicích, kde je nutné vysokoškolské vzdělání, máme výhradně z Plzně. Pokoušeli jsme je získat je z bližšího okolí, ale neuspěli jsme."

V posledních měsících výrazně sílí poptávka po řidičích. Zaměstnavatelé potřebují nejen šoféry nákladních aut a kamionů, ale také autobusů.

„V minulých letech jsme měli celkem stabilní kolektiv řidičů a podle potřeby jsme přibírali ´hotové´ řidiče s požadovanými doklady. V letošním roce se situace změnila, máme zvýšenou nemocnost, někteří řidiči odchází do důchodu a máme i několik výpovědí z pracovního poměru. V současné době se nám nedaří sehnat řidiče s oprávněním na autobusy, takže nabízíme zájemcům o práci bezplatné rozšíření řidičského průkazu. Takhle jsme nedávno přibrali dva řidiče, ale je to málo. Potřebovali bychom jednoho řidiče z Domažlic, dva z Horšovského Týna a jednoho z Nemanic," popsal aktuální situaci Jaroslav Jahn, vedoucí domažlického provozu společnosti ČSAD autobusy Plzeň.

„Dlouhodobě máme problém s místem kuchaře. Náš dlouholetý pracovník odešel pracovat do Německa, silnou motivací byl více než dvojnásobný plat, který jsme mu nemohli dorovnat. Už skoro rok hledáme náhradu, nikoho stabilního jsme zatím nenašli," popsala provozovatelka jedné restaurace, která nechtěla zveřejnit identitu svého podniku.