Finanční správa se z důvodu úspor chystala zrušit 23 územních pracovišť finančních úřadů včetně toho v Horšovském Týně.

Starostové, kteří s rušením nesouhlasili, však nakonec zvítězili a zachování úřadů si prosadili u ministra financí Andreje Babiše (ANO) a generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka.

Obě strany se na společném jednání ve středu 2. září dohodly na kompromisu, podle kterého budou pracoviště v provozu jen v úřední dny, tedy v pondělí a ve středu, a počet zaměstnanců bude zredukován až na dva úředníky (specialisty na daně z nemovitosti a na daň z příjmů fyzických osob a osob samostatně výdělečně činných). Zbylí úředníci přejdou na jiná pracoviště. Občané by oproti současnému stavu služeb údajně neměli pocítit žádnou změnu.

„Je to bezpochyby dobrá zpráva pro drtivou většinu daňových poplatníků, kteří pobočku využívají," uvedl starosta Horšovského Týna Václav Mothejzík. Podotkl, že pro vedení města však z dohody vyplývají další výdaje a povinnosti – kvůli omezení provozu na pouhé dva dny by se horšovskotýnské pracoviště mělo přesunout z Domažlické ulice na městský úřad, a na vedení města je, aby našlo vhodné prostory a zabezpečilo činnost úřadu.

Finanční správa chtěla pobočky úřadu zrušit, aby ušetřila přibližně 100 milionů korun. Podle ní je totiž provoz některých poboček neefektivní.

Zrušena měla být pracoviště, která mají méně než 11 zaměstnanců. V Plzeňském kraji šlo kromě Horšovského Týna se sedmi zaměstnanci také o pobočky v Horažďovicích a Nepomuku.

Pokud by ke zrušení úřadu došlo, daňoví poplatníci z Horšovského Týna a okolí by museli dojíždět na finanční úřad do Domažlic.
„Samozřejmě by mě štvalo, kdybych se musel kvůli zaplacení daní trmácet do Domažlic," prohlásil už dříve obyvatel města Jiří Šlajs. Přiznává ale, že on sám už raději platí daně elektronickým převodem. „Je ale jasné, že spousta hlavně starších lidí chodí na úřad osobně. Navíc nejde jen o jednorázovou záležitost zaplacení, ale lidé chodí na úřad poradit se, jak mají vyplnit papíry a podobně. Účetní a podnikatelé samozřejmě chodí na úřad pravidelně," dodal.

Doplnění:

Zaplatit daně v hotovosti v Horšovském Týně již není možné. Pokladna pro platbu daní v hotovosti na pobočce finančního úřadu v Horšovském Týna byla k 1. září zrušena (stejně jako na dalších sedmi místech v kraji). Hotově zaplatit daň lze nyní pouze v pokladně okresního územního pracoviště v Domažlicích.

Dalšími možnostmi, jak uhradit daň, je bezhotovostní převod z účtu, či pomocí poštovní poukázky typu „A", které jsou k dispozici na všech územních pracovištích. Jako alternativu nejčastějšího hotovostního placení – úhrady daně z nemovitých věcí – nabízí finanční správa od ledna příštího roku možnost placení této daně prostřednictvím Soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO).

Pro nejbližší období placení daně z příjmů a daně z nemovitých věcí připravuje finanční správa i další alternativu pro platby v hotovosti, jakou byla v minulosti například takzvaná „daňová složenka", kterou bylo možné platit daně bezplatně na přepážkách České pošty.