Do konce letošního roku by měla být v Holýšově dokončená nová hala firmy Evobus Bohemia. Dceřiná společnost německého podniku Daimler zahájila její výstavbu v pondělí.

Holýšovský Evobus zaměstnává kolem čtyř stovek pracovníků a vyrábí části karosérií a segmenty rámů pro autobusy značek Mercedes–Benz a Setra.
Největší zaměstnavatel na Domažlicku sice rozšíří svou výrobní základnu, nová pracovní místa však nepřinese.

„Bohužel, nová pracovní místa by byla zapotřebí jako sůl,“ reagoval ředitel Úřadu práce v Domažlicích Zdeněk Písařík. „Na Domažlicku je bez práce přibližně 3180 lidí, tedy 9,8 procent práceschopného obyvatelstva. Na jedno volné pracovní místo máme kolem dvaceti uchazečů,“ dodal.

Značnou část práce, kterou nová hala po dokončení přinese, zastanou moderní stroje.

„V nové hale se bude vyrábět pomocí nového svařovacího robota, 3–D laseru na řezání ocelových profilů a dalších moderních zařízení,“ popsal na slavnostním zahájení ředitel výrobního sdružení a inženýringu Evobusu Andreas Peter. Hala bude navíc vybavena moderním zařízením pro využití odpadového tepla.

Evobus do nové haly o velikosti 5,6 hektaru a jejího vybavení investuje kolem 5,4 milionu eur, tedy více než 130 milionů korun.

Evobus v Holýšově vyrábí komponenty pro autobusy už od roku 1999. První výrobní hala Evobusu v Holýšově vyrostla v roce 2001, o čtyři roky později začal holýšovský závod s výrobou dílů pro městské autobusy Mercedes-Benz Citaro a jeho produkce tak výrazně vzrostla.

Vlastník Evobusu, společnost Daimler v roce 2009 zaměstnával více než 17 tisíc zaměstnanců a prodal 32,5 tisíce autobusů. V nové hale budou Holýšovští vyrábět také skelety pro hybridní autobusy, čímž by se vozidla na hybridní vodíkový pohon měla rychleji integrovat do sériové výroby.

„Jsem rád, že tu vzniká nová hala, ale rozvoj přináší i problémy, jako je zvýšená dopravní zátěž ve městě. Věřím, že tento problém společně s Evobusem vyřešíme,“ poznamenal starosta Pazour.