„Míra nezaměstnanosti se na Domažlicku oproti prosinci zvýšila o více než 10 procent a dosáhla 7,1%," uvedl ředitel domažlického ÚP Zdeněk Písařík. „Znát je silný útlum stavebnictví a vliv na zvyšující se čísla má celková ekonomická situace v zemi," dodal Písařík.

Statistiky  vydávají podobná čísla jako na konci loňského ledna. Tehdy bylo bez práce na Domažlicku 2952 lidí a míra nezaměstnanosti byla 7,0%.
V únoru se do evidence přihlašují další lidé.

„Od nás teď odcházíme na pracák, protože nemáme dost mléka na zpracování. Lépe by snad mělo být od dubna," popsal jeden ze zaměstnanců domažlické mlékárny, která vyrábí sýry na export. Propouštění zhruba pěti desítek lidí by mělo nastat v jedné z holýšovských technických firem.

V lednu  na domažlický úřad práce poslali zaměstnavatelé požadavky na 295 volných pracovních míst.

„Nedostatek absolventů technických oborů pociťujeme po celou dobu od založení naší společnosti," konstatovala Věra Pospíšilová, personální ředitelka společnosti Gerresheimer Horšovský Týn, jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu.

„Nejvíce nás trápí nedostatek nástrojařů, seřizovačů vstřikovacích lisů a montážních linií, optimalizátorů a technologů," popsala Pospíšilová.
V příštích pěti letech tato firma očekává nárůst zaměstnanců v řádech několika stovek.

„U většiny z nich požadujeme technické vzdělání nebo alespoň pracovní praxi v technickém odvětví nebo výrobě," připomíná manažerka firmy.
Domažlický úřad práce v lednu poskytoval podporu v nezaměstnanosti 666 lidem.