Některé městské a obecní úřady na Domažlicku jsou již zapojeny do projektu Czech POINT, neboli do Českého Podacího ověřovacího informačního národního terminálu.
Je to síť kontaktních míst, která mají lidem zjednodušit komunikaci s úřady.
Doposud musel občan navštívit i několik úřadů, aby se mu podařilo vyřídit často pouze jediný problém.
Czech POINT nyní umožnuje občanům poskytnout ověřené výpisy z centrálních státních evidencí a rejstříků na jednom místě, aniž by museli navštívit několik různých úřadů státní zprávy.
Jedná se o výpisy z Katastru nemovitostí, z Obchodního rejstříku, ze Živnostenského rejstříku a od letošního roku přibyla i možnost žádat o výpis z Rejstříku trestů. Během roku se počítá ještě s dalšímí agendami.
Do tohoto projektu jsou na Domažlicku zapojeny Městské úřady Domažlice, Bělá nad Radbuzou, Poběžovice, Kdyně, Horšovský Týn a Obecní úřady Koloveč a Stráž.
„Projekt je v našem městě využíván opravdu hodně. Největším zájem je o výpisy z Rejstříku trestů a Katastru nemovitostí. Ostatní agendy se zatím moc nevyužívají. Je to i odraz celorepublikových statistik,“ sdělil tajemník Městského úřadu Bělá nad Radbuzou Pavel Votruba.
„Projekt je velice šikovná věc, kterou občané hojně využívají. Je to pro ně pohodlnější a hlavně rychlejší. Máme zavedeno i opatření proti možnosti unikání osobních dat. Největší zájem je o výpisy z trestního rejstříku. K výpisu z Katastru nemovitostí je třeba i mapy, proto není tato agenda občany příliš využívaná. Musí si na katastrální úřad stejně dojít , tak si tam nechají udělat všechno najednou. Téměř bez využití jsou zatím i ostatní agendy,“ uvedla Vlasta Kacerovská, pracovnice matriky ve Kdyni.
Projekt Czech POINT realizuje ministerstvo vnitra.
V Horšovském Týně se jeho kontaktní místa nacházejí v kanceláři matriky a v kanceláři Žžvnostenského úřadu.
„Lidem tak odpadá nutnost cesty do Plzně v případě Obchodního rejstříku nebo do Domažlic na Katastr nemovitostí. Nemusí už také několik dní čekat na výpis z Rejstříku trestů,“ vysvětlil tajemník Městského úřadu Emil Hoffman s tím, že za požadovaný výpis zaplatí žadatel poplatek 100 Kč za každou první stránku a 50 Kč za každou další stránku. Pouze u výpisu z Rejstříku trestů je poplatek 50 korun.
Dalším velkým pomocníkem je elektronický podpis. Můžete ho použít například při podání daňového přiznání nebo při žádosti o přídavky na děti. „Při podání žádosti je u nás možné využít elektronického podpisu. Žadatel může podat žádost e–mailem, ale ta musí být podepsána elektronickým certifikátem. Certifikát stojí na rok 600 korun a to je pravděpodobně důvod, že je zatím téměř bez využití,“ uvedl Libor Horák, informatik odboru státní sociální podpory ÚP v Domažlicích.