Zatímco si řada hradů a zámků v souvislosti s finanční krizí stěžuje na pokles návštěvnosti, Státní hrad a zámek Horšovský Týn mezi ně rozhodně nepatří.

„Návštěvnost objektu je dokonce vyšší než v uplynulých letech,“ pochvaluje si kastelán Jan Rosendorfský. Od počátku července a zejména během prodlouženého víkendu přišlo přes 1300 návštěvníků a zámek zaznamenal rekordní návštěvnost, která byla více než dvojnásobná oproti stejnému období v loňském roce.

Největší podíl na rekordní návštěvnosti jistě mají dvě nová atraktivní lákadla, která horšovskotýnský zámek nabízí.

Prvním je putovní výstava z populárního televizního seriálu Arabela. Ta se zabydlela v Erbovním sále zámku a představuje více než padesát kostýmů a dalších rekvizit z oblíbené pohádky a jejího pokračování Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek.

Druhou novinkou v horšovskotýnském zámku je pak zbrusu nová expozice zámecké prádelny.

Prádelna je bezpochyby unikátem, který v českých hradech a zámcích hned tak nenajdete.

Nalézá se v přízemí purkrabského paláce a náštěvníci se tam dozví o historii praní, mýdla, pracích prášků a nejrůznějších vymoženostech, sloužících k usnadnění práce pradlen. Součástí expozice je i malá mandlovna, kde je patrné, jak se dříve vyprané prádlo žehlilo, a také koutek pro pradlenku, která vyžehlené prádlo opravovala přišitím knoflíku či zaštupováním nepatřičné dírky.

V prádelně si můžete prohlédnout i několik raznic pro barvení a zdobení plátna způsobem modrotisku, které se dochovaly v inventáři zámku.

Zámecká prádelna je součástí prohlídkového okruhu Purkrabství a jako stálou expozici ji můžete navštívit každý den mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Výstavu kostýmů z Arabely však máte možnost zhlédnout už jen do 30. července.