Železnou oponu nejrychleji přeběhl Voják

Stadlern, Poběžovice - Panevropskému půlmaratonu z bavorského Stadlernu do Poběžovic vévodil domažlický Mílař Jiří Voják. Ten vyhrál stylem start – cíl

8.7.2009

PRVNÍ V CÍLI Panevropského půlmaratonu byl v čase 1:12,39 domažlický Mílař Jiří Voják.Foto: Jan Dékány

První ročník Panevropského půlmaratonu se uskutečnil v Poběžovicích. V historii se jednalo o první běžecký závod ze SRN do ČR přes bývalou železnou oponu.

Závod byl organizován jako společný sportovní podnik dvou partnerských regionů MAS Brücken〜land Bayern-Böhmen (Město Schönsee) a DSO Mikroregion Dobrohost (Město Poběžovice) a jeho výsledky se započítávaly do seriálu Běžec Chodska.

Start samotného závodu uskutečnil úderem nedělní 15. hodiny na německé straně hranic, nedaleko města Schönsee, ve Stadlernu. „Stopky jsme pustili ve chvíli, kdy se v Poběžovicích z mobilního telefonu ozval výstřel,“ prozradil hlavní rozhodčí František Novák.

Mobilní telefon byl v tomto závodě využit i k jiným účelům. Pořadatelé byli rozmístěni na trati a průběžně informovali komentátora v Poběžovicích Pavla Faschingbauera o tom, kde se běžci nachází. Domažlický půlmaratonec Faschingbauer tak mohl v cíli zakreslovat do mapy polohu vedoucího běžce a směřovat několik stovek fanoušků k tomu, aby podpořili běžce v posledních metrech jedenadvacetikilometrové trati.

S tou se nakonec nejlépe vypořádal koutský rodák hájící barvy Mílařů Domažlice Jiří Voják, který proťal cílovou pásku v čase 1:12,37. „Běželo se nic moc. Prvních sedm kilometrů jsem se nemohl rozběhnout, protože v lese bylo dusno a nedalo se dýchat. Docela mě překvapil ´seběh´ na začátku, to jsem opravdu nečekal,“ prozradil k úvodu trati vítěz Jiří Voják a pokračoval: „Po výběhu na Liščí domky to najednou začalo jít a až k Mnichovu se běželo dobře. Pak až do cíle to zase vůbec neutíkalo.“

Jako druhý celkově skončil chodovský Josef Veber. Bronz v tomto závodě bral německý běžec Michael Knott.

V kategorii mužů do 39 let se na nejvyšším stupínku objevil Jiří Voják, na druhém místě Josef Veber a třetí skončil klenečský Karel Strnad.

´Čtyřicátníky´ vedl německý Michael Knott před Martinem Váchalem z Tatranu Chodov a Jiřím Eklem z AC Falcon Rokycany.
Prvním mužem nad padesát let v cíli byl Jan Flídr z MK Kladno, druhý skončil Miloslav Frič z Rokycan a pro ocenění za třetí místo si přišel Karel Fait z AGP Domažlice.

Nejstarší mužskou kategorii, nad 60 let, vyhrál tvůrce myšlenky a jeden z organizátorů celé akce, Bohuslav Balcar, který v celkovém pořadí doběhl na skvělém šestém místě.

Ženám do 35 let vévodila Stanislava Forsterová, která stále zlepšující běžeckou formu. Dvacet minut za vítězkou doběhla i Vendula Fronková a třetí příčka patřila Adellaide Mikova. V ženám nad 35 let se nejlepší ukázala Zlata Lukášová z Rokycan. Ta za sebou nechala druhou Irenu Výbornou i Evu Lukešovou.

8.7.2009 VSTUP DO DISKUSE

Na počtvrté už to fotbalistům plzeňské Viktorie proti FC Sport Bukurešť (FCSB) vyšlo a postoupili do jarního play-off Evropské ligy.
19

Viktoria porazila Bukurešť 2:0 a postoupila do jarního play-off Evropské ligy

Únik oleje v areálu firmy v Ohučově.

Uniklý olej zaměstnal v Ohučově hasiče

Zahrádkáři vystavují v Holýšově

Holýšov – Organizace Českého zahrádkářského svazu v Holýšově pořádá v sobotu prodejní Vánoční výstavu.

Nákladní auto nabouralodo sloupu v Horšově, řidič ujel

Horšov – V úterý mezi 17. a 19. hodinou došlo na silnici před penzionem v Horšově k nehodě.

Poběžovičtí vyrazili za vínem na Moravu

Milovníci vína z Poběžovic strávili prodloužený víkend na jižní Moravě.

Literární shrabování se konalo v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Sál Městského kulturního zařízení v Horšovském Týně hostil již jednadvacátý ročník Literárního shrabování. Tradiční akci, kterou pořádají pracovnice místní knihovny, zahájila slavnostní vernisáž.