Běhání má už jako koníčka a baví se jím. „Hlavně z časových důvodů netrénuji tak, jak bych měl. Už tomu nedávám tisíc procent, ale těžím z toho, kdy jsem před lety dával atletice hodně. Takže nějakým způsobem ještě doznívá to, co jsem natrénoval. Závodění už nehrotím, ale jdu se proběhnout. Závody Běžce Chodska jsou příležitostí vidět lidi. Pocházím z Kouta, takže jsem běžel doma, mám rád tu trať,“ vysvětlil Jiří Voják.

Většinu času mu zabere trenéřina, protože pod jeho vedením se připravují mladí atleti a atletky klubu Mílaři Domažlice. Nejznámější a nejúspěšnější z nich je dorostenka Lucie Kubecová, která v únoru získala svoji první medaili z mistrovství ČR. „Její bronz mě hodně potěšil. Nicméně pořád je třeba hodně práce. Pro mě jako trenéra je takový úspěch motivací. Vím, že práce nepadá vniveč, že můžeme něčeho dosáhnout a že jdeme dobrým směrem,“ uvedl Voják.

Doufá, že Lucie Kubecová nevybojovala poslední medaili z republikového šampionátu. „Teď má na noze ortézu kvůli únavové zlomenině. Věřím, že za týden, dva se Lucka doléčí a pak naskočí do tréninkového cyklu,“ řekl trenér Mílařů Domažlice.

Michal Pergler (vlevo).
Pergler a Kubecová mají medaili a rekord. Cenný kov získal i Froněk

Kromě Lucie Kubecové trénuje její sestru Zuzanu, Alberta Skalu, Radima Švajnera, Janu Kozákovou nebo Václava Bubrleho. „Mám dobré atlety, ale někdy je svazuje zranění,“ mrzí Jiřího Vojáka.

Atletice na vrcholové úrovni se přestal věnovat zhruba ve třiceti letech. „Chtěl jsem předávat zkušenosti mladým, tak jsem začal trénovat u přípravek a postupem času jsem se vypracoval ke starším a dorostencům,“ popsal trenérské začátky Voják.

S atletikou začínal v šesti letech v Koutě u Františka Marze, později se přes AC Domažlice dostal do klubu Mílaři. „V mládí jsem běhal na dráze, ale pak jsem přešel na krosy a extrémní běhy. Ty jsem běhal za brněnský tým Eurofoam,“ zavzpomínal Jiří Voják.

Lucie Kubecová (úplně vlevo) při běhu na 800 metrů na loňském halovém mistrovství ČR dorostenek v Ostravě, kde byla diskvalifikována už v rozběhu.
Chci tam nechat maximum, říká favoritka na medaili Kubecová