Dvaačtyřicátý ročník závodu provázelo skoro letní počasí. To zřejmě přispělo k vysoké účasti 265 běžců, ale také se podepsalo na předvedených výkonech. Zejména v hlavním závodě na pět kilometrů, který startoval po poledni, se mnozí na pěti okruzích zcela vydali.
Hned po startu vypálil kupředu Filip Cenefels následován Radkem Veselým. S malým odstupem za nimi se držela skupinka, v níž nechyběli favorité Martin Frei, Tomáš Plojhar a Ondřej Váchal. V další skupince běžel Jiří Voják, který po zranění ještě není fit a zúčastnil se hlavně proto, že se běželo v jeho rodišti.

Při druhém zdolávání obávaných schodů u kostela už bylo patrné, že Cenefels s Veselým brutální tempo nevydrží. Dopředu šel Frei toužící v Koutě konečně v mužské kategorii vyhrát, ale v náběhu do třetího kola i jeho postihla krize. Do čela se dostal Plojhar a triatlet závodící v Koutě za AC Domažlice si první příčku ohlídal až do konce. V cíli byl za 16,39 minuty. Skoro až letní teploty naději českého triatlonu zas tak moc nevadily, neboť se nedávno vrátil ze soustředění na Kanárských ostrovech, kde s ostatními reprezentanty během čtrnácti dnů najezdil přes tisíc kilometrů na kole a přes dvě stě kilometrů naběhal. „Po startu jsem se nikam nehnal, na schodech jsem šetřil síly a snažil se získávat v zahrádkách. Do čela jsem šel při náběhu do třetího kola, snažil se držet stále stejné tempo a nakonec to vyšlo,“ prozradil v cíli Plojhar. Druhý doběhl Ondřej Teska závodící za Lesy ČR Domažlice, třetí byl Frei (AK Kroměříž).

Norbert Švarc měl skvělou přípravu, bohužel v Koutě chyběl pro zranění. Čtyřicátníky tak vyhrál jeho rival i kamarád Vítězslav Fronk před Pavlem Majerem. Mezi padesátníky byl v cíli první horšovskotýnský Martin Váchal před Pavlem Berouškem z Postřekova a Karlem Voráčkem z Dolan. V kategorii 60 až 69 let vyhrál díky tradičně dobrému závěru Jiří Královec před Karlem Faitem. Pro vítězství v nejstarší veteránské kategorii si vlakem přes Plzeň přijel do Kouta jedenasedmdesátiletý Václav Šůcha ze Stříbra. Uznalý aplaus publika sklidili i druhý Bohumil Valtr, nejstarší účastník závodu (roč. 1941), a třetí František März z pořádajícího Sokola Kout.

Po vleklých zdravotních problémech se k běhání vrací Vendula Peteříková z Horšovského Týna, která si v Koutě mezi ženami do 34 let na tříkilometrové trati vedla nejlépe. Druhá byla Vendula Fronková. V kategorii 35 až 44 let vyhrála stylem start cíl Stanislava Forsterová z SC Marathon Plzeň, další kategorii vyhrála Veronika Poláková z Postřekova.

Dvaačtyřicátý ročník Běhu Koutem na Šumavě se do historie zapíše vysokou účasti, jednou z největších za poslední roky. Vedle zavedených atletických klubů a škol, kde se sportu hodně věnují, nechyběli ani zástupci nově vznikajících oddílů, jako například Mílaři Staňkov. V rámci vloženého „závodu“ Jdi nebo běž, jak můžeš se letos zapojili i diváci a doprovod závodníků. Odměnou za zdolaný kilometr na ně v cíli čekala odměna v podobě buchet od místních hospodyněk.

„Účast byla velmi pěkná, zejména u dětí byl počet skoro až nadlimitní, což nás moc těší. Přispělo k tomu i krásné počasí. Zažili jsme tu už sníh, mráz i déšť, ale aby bylo dvacet stupňů, to nepamatuji. Poděkování patří všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu akce, pořadatelům, koutským hasičům i sponzorům,“ uvedl ředitel závodu Jan Šperl.

Vítězové Běhu Koutem od r. 1988
Kout na Šumavě – Varyš Michal 1988, 8 x Forster Zdeněk (1989 – 1993, 1997 – 1998 a 2000), 7 x Faschingbauer Pavel (1994 – 1995, 2001 (trať. rekord 14,33) – 2003, 2005 a 2007), März Robert (1996), Hojda Radek (1999), Soukup Radomír (2004), Kasl Petr (2006), Veber Tomáš (2008 a 2010), 3 x Voják Jiří (2009, 2011 a 2015), Chlada Martin (2012), Voják Martin (2013), 2 x Petr Kamic (2014 a 2016).