Loni to pořadatelům z Atletiky Tábor neklaplo, letos již výjimka ze zákazu konání hromadných akcí vyšla. Řeč je o atletickém krosovém šampionátu mládeže, který se uskutečnil v cyklokrosovém areálu Komora v Táboře.

Jedinou dosavadní možnost startovat v letošní osekané krosové sezoně využili i atleti domažlických oddílů Mílaři a AC.

O cenné kovy a co nejlepší umístění se bojovalo na kilometrovém travnatém okruhu a aprílové počasí si tentokrát vybralo tu přívětivější stránku. Běžci se tak dočkali i sluníčka a teplejšího počasí než na které byli zvyk-lí z jarní přípravy. Pro bezproblémový průběh akce by-ly znovu vyžadovány negativní výsledky PCR testu, nepřítomnost diváků a i omezený přístup trenérů. Aneb závodění v době covidové.

Trenéři Mílařů do boje vyslali výhradně zástupkyně něžného pohlaví, AC pak pro změnu jen chlapce. Nejlepšího úspěchu mezi děvčaty dosáhla Štěpánka Märzová, která v závodě dorostenek na tři kilometry obsadila 23. místo s časem 13:05 min. a ze všech oddílů napříč Plzeňského kraje byla třetí nejrychlejší. Její oddílová kolegyně Alžběta Krumlová jí do-plnila na 30. místě (13:43).

Mezi mladšími žákyněmi byla nejlépe umístěná z krajské výpravy další členka Mílařů Jana Kozáková na 37. místě. Na dvoukilometrové trati zaznamenala čas 8:56 min. V této silně obsazené kategorii do závodu nastoupilo přes 90 závodnic. Stejně početné bylo startovní pole starších žákyň, kde domaž-lickou atletiku reprezentovala Andrea Šleisová a její čas 13:53 min. stačil na 46. místo.

„Kros v Táboře pro nás byl po dlouhé pauze jediný závod, kde jsme mohli otestovat formu. Příjemně mě překvapily dorostenky. Pro Andreu Šleisovou to byl první závod mezi staršími žákyněmi a po vydařené zimní přípravě se ukáže hlavně na dráze. U Jany Kozákové jsme cílili na lepší umístění, ale projevila se absence zkušeností s velkým závodem a nervozita. Pokračujeme v přípravě na jarní část venkovní sezony a věříme, že naplno proběhne, včetně Běhu Zelenovským údolím,“ podotkl trenér Mílařů a zároveň ředitel krosového závodu v Zelenově Jiří Voják.

Jediné umístění do top 20 na republikovém šampionátu ukořistil zástupce AC Domažlice Michal Pergler, který nedávno přestoupil ze Stříbra. Ten v početném sedmdesátičlenném startovním poli dorostenců figuroval na předních pozicích a s časem 14:27 min. finišoval na čtyřkilometrové trati na 17. místě. Z krosařů našeho kraje nestačil pouze na stříbrského Jiřího Špirocha. Pod hranici 15 minut se vešel ještě Jan Švígler s časem 14:59 min.a obsadil 28. místo. O zhruba minutu pomaleji běžel Jan Macán a v cíli to pro něj znamenalo 41. místo. V dalším nabitém závodě pouť Domažličanů zakončil starší žák Šimon Flek, který tři kilometry zvládl za 12:44 min. a bral 56. místo. Děvčata i hoši z domažlických oddílů ukázali, že se republikové konkurence nezalekli, příprava probíhá na plné obrátky a všichni se těší na dráhové akce.

Krosová sezona na Chodsku v jarních termínech přišla o Běh Koutem, Bělskou pětku, Běh Škarmanem. Závodilo se pouze v Táboře. Soutěžních příležitostí bylo od začátku roku pramálo a dráhová sezona už klepe na dveře. Všichni běžci i trenéři věří, že tento výčet odložených akcí končí a sezona se rozjede květnovými krosy na Dílech (8. května) a Běhu Zelenovským údolím (15. května). Májový měsíc je i na dráze ve znamení soutěží družstev, krajských přeborů a mítinků. Dočkají se atleti?

Výsledky

Dorostenci:

1. Ondřej Gajdoš (AC Slovan Liberec) 13:24 min., 2. Nikodem Mitrenga (TJ TŽ Třinec) 13:25 min., 3. Pavel Vinduška (Atletika Stará Boleslav) 13:29 min. … 17. Michal Pergler (AC Domažlice) 14:27 min. … 28. Jan Švígler (AC Domažlice) 14:59 min. … 41. Jakub Macán (AC Domažlice) 15:48 min. …

Žáci:

1. Jan Škarban (AK ŠKODA Plzeň) 10:01 min., 2. Daniel Marák (SKP Nymburk) 10:31 min., 3. Teodor Brcko (SK Čtyři Dvory České Budějovice) 10:40 min. … 56. Šimon Flek (AC Domažlice) 12:44 min. … DNS Štěpán Holomoj (MÍLAŘI Domažlice)

Dorostenky:

1. Kateřina Hadravová (AC Česká Lípa) 11:03 min., 2. Aneta Kučerová (Atletika Benešov) 11:19 min., 3. Ema Klimentová (AK Šternberk) 11:24 min. … 23. Štěpánka Märzová (MÍLAŘI Domažlice) 13:05 min. … 30. Alžběta Krumlová (MÍLAŘI Domažlice) 13:43 …

Žákyně:

1. Eliška Koletová (Hvězda Pardubice) 11:29 min., 2. Kateřina Štěpová (Atletika Jižní Město) 11:38 min., 3. Adéla Holubová (Sokol České Budějovice) 11:51 min. … 46. Andrea Šleisová (MÍLAŘI Domažlice) 13:53 min. …

Mladší žákyně:

1. Monika Železníková (AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště) 07:49 min., 2. Anna Josková (TJ Dukla Praha) 07:55 min., 3. Tereza Lapáčková (AC Čáslav) 07:57 min. … 37. Jana Kozáková (MÍLAŘI Domažlice) 08: min. …