Turnaj v Dřevěnici je velkolepou volejbalovou událostí a každoročně sem přijíždí desítky družstev, aby se utkala v několika kategoriích. O tomto víkendu v Dřevěnici hrály kategorie veteránů, juniorů, juniorek, mužů – I.A třída (extraligová družstva), mužů – I.B třída (týmy 1. a 2. ligy) a žen (extraliga, 1. a 2. liga).

USK Slavia Plzeň měla v juniorské soutěži dvě družstva. Za ´áčko´ hráli Jan Giebl, Filip Kupilík a Rudolf Kortus doplněni plzeňskými Jakubem Brabcem a Adamem Heidlbergem a klatovskými Hynkem Jelínkem a Martinem Kiesenbauerem, který bude v příští sezoně hrát za Jiskru Domažlice ve 2. lize. Ze skupiny postoupil tento tým z druhého místa s bilancí tří výher a jedné porážky. Ve čtvrtfinále Plzeňany čekal tradičně silný soupeř z Velkého Meziříčí. Reprezentanti západočeské metropole se ovšem dokázali na klíčový zápas správně nabudit, oproti zápasům ve skupině podali mnohem lepší výkon a Velké Meziříčí porazili 2:0 na sety a postoupili do semifinále, kde je čekali volejbalisté z Bílé Tremešné. Ani Bílá Třemešná nedokázala rozjeté mladíky zastavit a junioři Slavie Plzeň za velké podpory ostatních volejbalistů ze západních Čech, kteří v Dřevěnici hráli jiné kategorie, postoupili celkem bezproblémově do finále, kde se měli utkat s družstvem ČZU Praha, které ve druhém semifinále přehrálo Hradec Králové.

„Byli jsme rádi, že jsme v semifinále nenarazili na Hradec Králové, který nás porazil ve skupině, ani na ČZU Praha, která byla největším favoritem turnaje. Na Bílou Třemešnou jsme si věřili a myslím, že jsme byli jasně lepší a postoupili jsme zaslouženě," okomentoval semifinálové utkání blokař Jan Giebl. Ve finále byl favoritem tým z Prahy, který měl ve svém středu pět hráčů se zkušenostmi z extraligy mužů a zároveň i tři juniorské reprezentanty. První set těsně vyhrála ČZU. Ve druhém setu tahali za delší konec plzeňští. Za mohutné podpory fanoušků předváděli výborný výkon a dokázali vyrovnat stav setů na 1:1. O vítězi prestižní kategorie juniorů tak musel, již za umělého osvětlení, rozhodnout tiebreak. V něm od začátku měli převahu Plzeňané. Všech sedm hráčů hrálo výborně a jejich výkon byl kolektivnější než hra Pražanů. To byl rozhodující faktor vítězství Plzeňanů. Ti vyhráli tiebreak 15:11, stali se juniorskými vítězi volejbalové Dřevěnice a dosáhli velkého a nečekaného úspěchu, který se plzeňskému dorosteneckému družstvu naposledy podařil před více než 30 lety. „Byl to úžasný zážitek, hrát finále před tolika diváky za umělého osvětlení. Nečekal jsem, že bychom mohli vyhrát, když proti nám stál silný tým ČZU. Nicméně bojovným výkonem jsme je udolali. Skvělá byla i atmosféra, kdy nám fandili lidé z celých západních Čech," shrnul své dojmy Rudolf Kortus, který odehrál celý turnaj na postu libera.

Pro domažlický volejbal je potěšující, že všichni tři zástupci Jiskry ve finále ukázali velkou perspektivu a v přímé konfrontaci s reprezentanty na svých postech obstáli. Nahrávač Filip Kupilík výborně připravoval útoky pro spoluhráče a k tomu často soupeři škodil skákaným podáním, což u něj dříve vůbec nebylo zvykem, blokař Jan Giebl ve finále dokázal ubránit reprezentanty Trojana a Patočku a prosazoval se i v útoku a Rudolf Kortus ustál tlak, který na něj soupeři svým těžkým podáním vytvářeli, a k tomu přidával dobré zákroky v poli.

Dalšími domažlickými volejbalisty, kteří v Dřevěnici nastoupili, byli Martin Schröpfer, Tomáš Primus a Ondřej Kupilík. První dva zmiňovaní hráli za druhý tým plzeňských juniorů a Ondřej Kupilík v extraligové kategorii odehrál první turnaj v dresu Ústí nad Labem, kde bude příští rok působit. Autor: Ondřej Kupilík