Postřekov – Celkem 29 mladých běžců si v sobotu dokráčelo pro ocenění v sále Hotelu U Nádraží. V Postřekově se totiž hodnotil uplynulý ročník běžeckého seriálu Junior Běžce Chodska. Po loňském zavedení mládežnické série věhlasnějšího a prestižního Hrbáček Běžec Chodska se dají po druhém ročníku dělat objektivnější závěry.

Od 18. hodin se v zaplněném sále, který obsadili rodiče s dětmi i oceňovaní dospělí, rozjelo zhruba hodinové dekorování a bilancování regionální mládežnické sezony.

Vyhodnocení seriálu Běžec Chodska Junior, který po loňských výtkách (Dětský Běžec Chodska) přešel k renomovanějšímu názvu, stejně jako organizaci celoroční soutěže obstarává atletický oddíl Mílaři Domažlice a především dvojice trenérů a zároveň aktivních závodníků Jiří Voják s Vítězslavem Fronkem. Druhý jmenovaný si kromě moderování akce, dekorování úspěšných atletů, ale i převzetí vlastní ceny za celoroční dřinu a celkové druhé místo v kategorii mužů nad 40 let, našel čas i na zodpovězení pár otázek týkajících se osmidílného běžeckého koloritu. V něm letos startovalo celkem 434 atletů a hned 21 si připsalo plný počet osmi startů. Co si z letošních výsledků odnáší organizátorský štáb?

Čemu přičítáte, že oproti loňsku se všech závodů zúčastnilo čtyřnásobně více atletů?

Loni si plný počet startů připsalo 5 závodníků, letos hned 21. To je skvělá bilance. Myslím si, že to bylo ovlivněno tím, že po loňském zavedení seriálu se soutěž dostala více do podvědomí závodníků i jejich rodičů. Všichni již věděli, co je čeká a do čeho jdou. Proto se toho nebáli a možná se i těšili. Dalším faktorem může být zdraví a důkladnější plánování termínové listiny individuálních startů.

Stále pokračuje trend, že čím starší kategorie, tím slabší účast. Co s tím?

Bohužel se musím opakovat, stejně jako loni po galavečeru v Klenčí pod Čerchovem. Závodů je v Plzeňském kraji mnoho a běhajících dorostenců málo. Nezbývá nám, než si je vychovat. Musíme se snažit, aby současní starší žáci u běhání zůstali a motivovat je k přechodu do dorostenecké kategorie.

Mluví se o zařazení dvou nových podniků do běžeckého kolotoče. Jak to momentálně vypadá po organizační stránce?

Chceme proniknout i za hranice. Protože máme s oddílem WSV Schönsee u. U. e. V. přátelské kontakty a není to daleko, napadlo nás toto oživení. Závod v Německu se pořádá každoročně již 25 let a věřím, že příští rok se bude pokračovat a i děti z našeho okresu zavítají za hranice.

Na vyhlášení nezazněl úplně správně termín tohoto závodu, protože letos se netradičně konal až v červenci. Jinak by měl proběhnout koncem června, kdy ještě děti nejsou na prázdninácha dovolených.

Druhým nováčkem bude v případě uskutečnění mezinárodního mítinku Hvězdného házení na Chodsku, atletická soutěž v rámci předprogramu této akce. Uděláme všechno pro to, aby se obě akce uskutečnily a nekolidovaly s většími závody.

Dojde s nárůstem závodů k nějakým výrazným změnám v pravidlech?

Vzhledem k nabitější termínovce a zvýšení počtu závodů, kde bude možnost zabojovat o body, provádíme částečnou úpravu pravidel. Nově se bude započítávat oproti letošním šesti nejlepším výsledkům sedm. Jinak by k výraznějším změnám docházet nemělo, případně budeme včas informovat prostřednictvím našich webových a facebookových stránek.

Po loňské premiéře se měnil název seriálu. Uchytilo se?

Současný název nikoho neuráží a je poměrně výstižný. Zvykly si všechny zainteresované strany a proto nepředpokládáme jeho změnu.

Jaký máte pocit krátce po vyhlášení?

S Jirkou Vojákem se skvěle spolupracovalo po celý rok a myslím si, že i vyvrcholení seriálu jsme organizačně zvládli. Dorazili všichni vyhlášení, což je pro nás skvělá vizitka a závazek držet vysokou úroveň seriálu i do budoucna. Zpětná vazba od závodníku a rodičů na vyhlášení byla pozitivní. Byli spokojeni domácí i „přespolní“ účastníci. Věříme, že ceny všechny aktéry potěšily a užily si s námi pohodový večer.

Co popřejete Juniorovi do dalšího pokračování?

Stálou přízeň závodníků, větší počet dorostenců, rodinnou atmosféru a podporující partnery seriálu. Uvidíme se při Běhu Koutem.

Výlov Černého rybníku a prodej ryb.
FOTO: Černý rybník už je bez ryb