Sedm zlatých medailí a dva národní rekordy, tak zní bilance odchovance domažlického plavání Martina Vernera na letním mistrovství ČR v plavání, které hostil dlouhý podolský bazén v Praze.

Plavecký šampionát byl poslední šancí pro české plavce zaplavat kvalifikační limity na MS, které hostí v červenci Řím. Limit novopečeného Mgr. Martina Vernera netrápil, neboť jako olympionik jej měl splněný.

„Pod otevřeným nebem je závod pro plavce z hlediska rozmaru počasí značně náročný, jinak tomu nebylo i tentokrát. Je to souboj i s nepřízní počasí a mnohdy dlouhodobá příprava na tento závod přijde vniveč,“ prozradil Martin Verner.

Ten se podle dosažených výsledků vyrovnal nejen s počasím, ale i se soupeři. V pátečním souboji si nejprve doplaval pro své první vítězství na nejkratší sprintérské trati – 50m volný způsob. Druhý titul získal na stometrové motýlkářské trati.

V sobotu do své sbírky přidal další dva mistrovské tituly. Nejprve na padesátimetrové znakařské trati, časem 26,39 vteřiny vytvořil nový republikový rekord. „Popravdě řečeno znaku jsem příliš nevěnoval, beru jej spíše jako doplňkovou disciplínu. Že zaplavu český rekord na této trati, to jsem vůbec nečekal,“ radoval se úspěšný český plavec. Ten se druhého rekordu dočkal s kvartetem Komety Brno ve štafetovém závodě na 4x100 metrů volným způsobem.

V závěrečný den, v neděli, nastoupil k závodu ve třech disciplinách – 50m motýlek, 100m volný způsob a v polohovém závodě 4x100 m, jako ´finišmen´.

Všechny tři závěrečné discipliny mu vynesly prvenství a další tituly mistra republiky. Martin Verner tak potvrdil, že svoji formu s trenérem Tobiášem správně načasoval. Byť jak sám říká, že vzhledem k závěrečném magisterskému studiu musel z tréninku slevit, nemohl se ani zúčastnit reprezentačního soustředění v Jihoafrické republice, byl sám se sebou překvapen s dosaženým výsledkem.