Na start 21,0975 km dlouhé trati vedoucí přírodou bavorsko – českého příhraničí se ve Stadlernu postavilo 128 mužů a žen. Z nich byl nejrychlejší Jiří Voják z Mílařů Domažlice, který obhájil loňské vítězství a nyní se již může pyšnit titulem čtyřnásobného vítěze. Rodák z Kouta na Šumavě zvládl náročnou trať v čase 1:15:23 hod., zhruba o minutu pomaleji než loni. „Běželo se mi dobře, hlavně pasáž na Liščí domky docela utíkala. Naopak závěrečný kilometr byl opět nekonečný a náměstí v Poběžovicích stále v nedohlednu. Ale čtvrté vítězství mě moc těší a rád se za rok pokusím o pátý triumf,“ sliboval v cíli vítězný Voják.

Letošní závod absolvoval stylem start – cíl a i proto se na druhého finišujícího bor-ce čekalo dalších pět minut. V čase 1:20:55 hod. cílovou pásku proťal ultramaratonec Štěpán Boháček z Runsportteamu, který v příhraničí trávil dovolenou a v rámci přípravy na mistrovství světa na 100 km si vyhlédl i letošní desátý podnik regionálního seriálu Běžec Chodska. Stejně jako loni doběhl třetí v absolutním pořadí první z Němců Dirk Hohmann z SG Indersdorf . S časem 1:21:40 hod. bral zároveň stříbrnou medaili v kategorii čtyřicátníků za vítězným Boháčkem.

Po nejlepších čtyřicátnících se v cíli zjevil Radek Veselý, oddílový kolega vítězného Vojáka, který v hlavní kategorii obsadil druhé místo. To třetí pak zbylo na Ondřeje Tesku z Lesů ČR Domažlice, v absolutním pořadí devátého nejrychlejšího muže. Sklonit se musel například před vítězem kategorie mužů nad 50 let Ivanem Davidem ze Stříbra, který cíloval v čase 1:27:24 hod. Pod devadesátiminutovou hranici se vměstnal i vítěz nejstarší veteránské kategorie Michael Knott ze Schönsee, nejlepším regionálním běžcem v této kategorii byl pátý Petr Hojda z Klenčí pod Čerchovem.

Podobně suverénně jako Voják na loňské vítězství navázala německá závodnice Brigitte Frenzel z Wern-bergu, která profilově proměnlivou trať zvládla v čase 1:34:45 hod. Mezi úctyhodným počtem 29 žen v kategorii nad 35 let neměla sebemenší problém s triumfem. O šest minut byla pomalejší meclovská Tereza Malá, vítězka ´áčkové´ ženské kategorie.

Na trati vedoucí nízkým sedlem Českého lesa se ale nezávodilo jen o přední příčky. Premiéru na půlmaratonské trati zažil například Dominik Šerlovský z Pařezova, který se v úmorném vedru, kdy rtuť teploměru šplhala k tropické třicítce, umístil mezi muži do 40 let na 28. místě. „Opravdu náročná trať. Mým cílem bylo překonání dvouhodinové hranice, což se bohužel nepovedlo. Pocit dokončeného závodu a skvělá atmosféra však vše přebíjí. Příští rok zas a lépe,“ popsal bezprostřední dojmy v cíli běžec reprezentující SRTG Holýšov.

Výbornou kulisu jubilejnímu ročníku dodávalo i vystoupení hudebního uskupení Vysoká tráva nebo účast českého rekordmana nejen v půlmaratonu Jana Pešavy. Při slavnostním vyhlášení vítězů zaznělo mimo jiné i poděkování organizátorům, starostovi Poběžovic Hynkovi Říhovi, starostovi Stadlernu Geraldovi Reiterovi či zakladateli závodu Bohuslavu Balcarovi.

„Mám dva syny a tohle je můj regulérní třetí potomek,“ vtipně glosoval svůj zakladatelský čin nejstarší účastník běhu, pětasedmdesátiletý ´Bob´ Balcar.

Ondřej Váchal