Svatého Václava slavili běžci v Capartických lesích. Poslední zářijovou sobotu se totiž v oblíbeném zimním středisku uskutečnil 42. ročník Memoriálu Matěje Mauera. Ten uspořádal oddíl lyžařů Sněhaři Domažlice za proměnlivého počasí, kdy se rtuť teploměru přehoupla lehce přes 10°C a občas mezi mračny vykouklo na běžce i sluníčko. Tradičního krosu, třináctého pokračování seriálu Hrbáček Běžec Chodska a sedmého podniku Junior Běžce Chodska se zúčastnilo 118 borců.

Závod v Caparticích je známý tím, že dochází k několika společným startům a běžecké dopoledne má tak rychlý spád. Nejinak tomu bylo i letos. V mládežnických kategoriích se bojovalo o body do seriálu a mnohdy se jednalo o velice vyrovnané bitvy, které se rozhodovaly až na cílové rovince. Vzhledem k absenci mládeže z plzeňských lyžařských oddílů se nejčastěji radovali zástupci domažlických Mílařů. Ti se od kategorie dětí po žactvo na stupně vítězů prosadili hned dvanáctkrát. Rivalové z AC se pak radovali ze zisku medailí celkem osmkrát.

DOROST A ŽENY

Zhruba 15 minut před jedenáctou hodinou dopolední se na startu řadilo již stádo dorostenců, juniorů, žen a všechny mužské kategorie. Běželo se na 2750 metrů dlouhé okruhové trati, která zahrnovala seběh po asfaltu, táhlá stoupání po travnatém povrchu a v neposlední řadě běžci museli být na pozoru kvůli kluzkým kořenům. S jedním okruhem si nejrychleji poradila dorostenka Lucie Kubecová z Mílařů Domažlice, když zvítězila v čase 12:42. Z dorostenců si s nástrahy tratě nejlépe poradil Lukáš Zvolánek z Mrákova, když na dvou okruzích (zhruba 5500m) zaběhl čas 21:56.

U žen do 35 let neměla konkurenci Jana Brantlová z Velosportu Domažlice, která dva okruhy zmákla za 25:17 a výrazně tak nakročila za celkovým triumfem v celoročním poháru. Na stupně vítězů ji doprovodili Petra Papoušková z Černé Řeky a bronzová Mílařka Barbora Volfíková. U vyzrálejších žen dominovala jak už na Chodsku bývá zvykem Anna Fronková (Mílaři Domažlice) před „komandem“ z Postřekova – druhou Zdeňkou Lebovou a třetí Veronikou Polákovou.

ELITA NA STARTU

V hlavní kategorii mužů do 40 let se na startu sešlo pouze šest borců, ale z toho hned elitní pětice průběžného pořadí, což se v letošní sezoně stalo vůbec poprvé. Diváci tak v akci viděli Jiřího Vojáka, Ondřeje Tesku, Ondřeje Váchala, Filipa Cenefelse a Jana Macha. Přesně takto vypadá průběžné pořadí seriálu a jen s výjimkou posledně dvou jmenovaných borci závod dokončili i v Caparticích. Již jistý vítěz celoroční soutěže Jiří Voják (Mílaři Domažlice) soupeřům utekl od prvního ostřejšího stoupání a podobným stylem jako v předešlých duelech si dokráčel pro vítězství. Trasu dlouhou 8300 metrů absolvoval za 30:59. O minutu a půl zpět finišoval „domácí“ Ondřej Teska z Lesů ČR Domažlice. Ve stylovém čase 33:33 pak bronzový pohár vybojoval Ondřej Váchal, který se v přímé konfrontaci přiblížil celkovému třetímu místu, když jeho oddílový kolega a rival Filip Cenefels (oba Mílaři) v závěrečném finiši trochu nepochopitelně přenechal čtvrté místo Janu Machovi. Ten je objevem letošní sezony a po zásluze bral „bramborovku“. První trojice běžela celý závod víceméně sólo, to Cenefels s Machem běželi na dohled a v závěru došlo k ostrému finiši a překvapivému rozuzlení na „šachovnici“.

LYŽAŘI A DOMÁCÍ NA ČELE

Jiří Voják stvrdil vítězstvím celkový desátý triumf v celoroční soutěži.Zdroj: BendoviV kategorii mužů nad 40 let, kde je v letošním roce velmi hojná účast běžců, mezi patnácti borci dominoval Richard Šimurda z USK CS Plzeň. Přitom cesta k jeho vítězství se nerodila lehce, protože hned po úvodních 500 metrech měl kolizi s vítězným dorostencem Zvolánkem. Nakonec vše dobře dopadlo a výborný lyžař v Caparticích dva okruhy proběhl za 21:25. Za sebou nechal dva Mílaře – Norberta Švarce a Vítězslava Fronka, kteří si ale připsali důležité body ve vyrovnaném pořadí této kategorie.

U padesátníků absentovali všichni tři aspiranti na celkové pozice na stupně vítězů a tak si triumf připsal postřekovský Petr Kuželka z Condor Bike Teamu v solidním čase 23:46. Zajímavý souboj o druhé místo sváděli chodovští lyžaři, když nakonec více sil v závěru měl Petr Holl, který předčil Pavla Berouška. U těch nejzkušenějších veteránů znalost domácí tratě potvrdil Oldřich Kovařík s vítězným časem 26:24. S výraznějším odstupem druhé a třetí místo pak vybojovali Petr Hojda (Hlemýždi Chodska) před trenérem domažlických Mílařů Jiřím Královcem.

„ I přes o týden posunutý termín a neúčast většiny plzeňských lyžařů z důvodu republikových závodů na kolečkových lyžích jsme zaznamenali téměř totožnou účast jako loni. Závody měly spád a kvalitní kulisu mělo i slavnostní vyhlašování vítězů, protože ty nejlepší dekoroval pan starosta Města Domažlice Zdeněk Novák, který se závodů sám aktivně zúčastnil. Přítomné potěšila i závěrečná tombola,“ zhodnotil za pořadatele Martin Janovec.

Další důležité body v rámci běžeckého kolotoče na Chodsku se budou rozdávat již v sobotu 5. října při Běhu Babylonskými lesy, kde se mimo jiné uzavře bodování seriálu Junior Běžec Chodska.