Čtyřčlenná výprava ze Staňkova, oba závodníci a nezbytní pomocníci v rozcvičovně a v zákulisí soutěžního pódia, Karlův syn Karel a bratr Luboš se vydali v sobotu letadlem z Prahy přes Berlín do Helsinek. Protože soutěž měla 800 přihlášených soutěžících a ubytovací kapacita v místě soutěže byla naplněna, bydleli čeští reprezentanti v Turku. K přemisťování asi 50 km do soutěžní haly v Salo si museli pronajmout auto.

Veteráni startovali v úvodu šampionátu. Tomáš Tauer v kategorii do 93 kg nastupoval v neděli už v sedm hodin ráno, což se projevilo hned v prvním pokusu o 180 kg ve dřepu s činkou, kdy ho píchlo v tříslu, a aby mohl pokračovat, musel použít utišující prostředek proti bolesti. Druhým pokusem zvládl 190 kg a 195 kg ve třetím už bylo nad jeho síly.

Druhou disciplínou byl tlak na lavici. Tauer začal úspěšně na 155 kg, pak zvládl o 10 kg více. Třetím pokusem mohl získat malou bronzovou medaili, ale 170 kg bylo příliš.

V mrtvém tahu zapsal český reprezentant ze Staňkova druhým pokusem 220 kg. Dohromady nasbíral v trojboji 575 kg a skončil na 9. místě.

Další staňkovský silák Karel Rada soutěžil v kategorii do 105 kg. Soutěž začínal v poledne našeho času. Základní pokus 245 kg ve dřepu i další 260 kg zvládl, třetím pokusem na 270 kg by bral malou bronzovou medaili, ale rozhodčí jeho pokus 2:1 neuznali. Tlak na lavici nepatří k jeho silným přednostem, a tak i díky nakladačům zapsal jen základní pokus na 160 kg.

Ve třetí disciplíně nic nenasvědčovalo tomu, že se dá bojovat ještě o medaili, vždyť deset závodníků začínalo na více než 250 kg! Rada zvládl 250 i 270 kg, pak v taktické bitvě nasadil 282,5 kg a útočil na stříbro, ale činku zcela nevytáhl. Nakonec se ukázalo, že by mu na bronz stačilo i 272,5 kg. Rada v soutěži nasbíral 690 kg a obsadil 5. místo.

Závodníci Fitness Clubu Staňkov přispěli svým umístěním v hodnocení národů, když Česká republika obsadila 7. místo z jedenadvaceti zúčastněných. Karel Rada i Tomáš Tauer, kteří spolu trénují v posilovně, jsou už zkušení reprezentanti. Oba vědí, že se musí tvrdě trénovat, aby se dosáhlo reprezentační úrovně, protože každým rokem přibývá další konkurence. Zúčastňovat se mezinárodních závodů stojí závodníka několik desítek tisíc korun, které by mohl věnovat rodině, protože ve veteránských kategoriích si vše hradí sám. Proto je škoda, že neměli více štěstí a sil a nějakou medaili z Finska nepřivezli.

Oba staňkovští borci se pokusí připravit na červencové Mistrovství Evropy v silovém trojboji Masters v Plzni. K nim se ještě přidá třetí tréninkový partner Jan More, kterého čeká srpnové Mistrovství světa dorostu a juniorů v Praze. ⋌(eš)