Zní to až neskutečně, ale trojí zastoupení bude mít domažlický okres na mistrovství světa v běhu do vrchu, které 14. září hostí švýcarské městečko Crans-Montana a jeho okolí. Kromě českých reprezentantů a dalších předních světových běžců se ve Švýcarsku představí Kateřina Beroušková, Jiří Voják (oba Mílaři Domažlice) a Martin Frei, domažlický rodák, který v současné době hájí barvy AK Asics Kroměříž.

Zatímco Martin Frei si zajistil účast na vrchařském ´světě´ druhým místem na českém šampionátu a Kateřina Beroušková osmou příčkou na nedávném mistrovství Evropy mezi juniorkami, Jiří Voják bojoval o MS o víkendu v nominačním závodě. Jeho trať vedla z Rokytnice nad Jizerou na Dvoračky a měřila 9,8 kilometru při převýšení 790 metrů.

„Možnost vybojovat účast na MS mělo osm borců, ale pouze prvních pět v pořadí si ji zajistilo. Od startu se také vytvořila skupinka možných kandidátů, která běžela až do 2. kilometru pospolu. Já jsem poté nastoupil s cílem roztrhat ji a spolu s Janem Havlíčkem a Petrem Pechkem se nám to postupně podařilo,“ popisuje průběh sobotního nominačního závodu koutský rodák Jiří Voják a pokračuje: „Po první vlnité části závodu a následném ´prďáku´ zhruba na čtvrtém kilometru následoval seběh přes louku. Zde poutekl Havlíček, ale já jsem ho posléze dotáhl. Naopak se nám podařilo setřást Pechka, jenž postupně odpadl.“

V dalším průběhu se Vojákovi vzdálil Havlíček z pražské Slávie, postupně náskok zvyšoval a vyhrál. Reprezentant domažlických Mílařů si nakonec udržel druhé místo, ačkoliv poslední kilometr v podobě táhlého stoupání jej stál nemálo sil.

„Sáhnul jsem si na samé dno. Ale že skončím druhý, to jsem nečekal,“ neskrýval radost Jiří Voják a zároveň prozradil cíl, kterého by rád dosáhl na blížícím se vrchařském běžeckém světovém šampionátu: „Poprvé startuji mezi chlapy, takže nedokážu odhadnout, jak se umístím. Každopádně chci dosáhnout co nejlepšího výsledku. Snad mi k němu pomůže i to, že ve Švýcarsku startuje Martin Frei a spolu navzájem se vyhecujeme.“

Jiří Voják na světovém šampionátu startoval v předchozích dvou letech a jako junior pokaždé skončil třiadvacátý. Mezitím stačil na ´Evropě´ obsadit šestou příčku.

Kateřina Beroušková byla na loňském MS mezi juniorkami čtrnáctá, letos na mistrovství Evropy obsadila osmé místo. Martina Freie čeká na ´světě´ do vrchu již třetí start, v předchozích dvou letech se vždy umístil okolo padesátky.

Autor: Karel Fait