„Tohoto vítězství si asi cením nejvíce ze všech svých titulů, protože soupeři byli nejkvalitnější a utkal jsem se s kolegy z reprezentace. V koronavirové přestávce jsem byl v Holýšově, hodně jsem trénoval a teď se mi to vrátilo, takže ta dřina nebyla zbytečná,“ říká Ivo Švígler, který prvním ročníkem studuje FTVS v Praze.

Co rozhodlo o vašem vítězství?

Vždy jsem měl problém v hlavě, se stresem, ale na začátku léta jsem odjel na mistrovství Evropy a v hlavě jsem si všechno urovnal a uvědomil jsem si spoustu věcí. Zjistil jsem, v čem potřebuji znovu zabrat a kde trochu ubrat. Začal jsem řešit stravu, regeneraci a další věci. Ohromně jsem se dokázal srovnat v hlavě, což bylo zásadní, protože tentokrát jsem zápasil s klidnou hlavou.

Kolik máte titulů z mistrovství ČR?

I s tím z Třince zatím pouze tři. Jeden ze starších žáků a dva z juniorů. Při prvním titulu z juniorů mě museli postaršit ve váze do 63 kg.

Jaký máte tréninkový režim?

V Praze, kde studuji, jsem od pondělí do středy. Od čtvrtka do soboty trénuji v Holýšově. Mám silovou přípravu i tréninky na žíněnce s kamarády.

Jak zvládáte školu a zápas?

V pohodě. Studuji na Fakultě tělovýchovy a sportu (FTVS), kde jsou ke sportovcům hodně vstřícní. Jako reprezentant ČR mám individuální plán. Škola mě kdykoliv uvolní na soutěže. Mám předměty plavání či atletiku, což lze brát jako trénink, takže škola mi spíš prospívá, než aby mně něco brala.

Vrátím se k letošnímu mistrovství Evropy…

Bohužel tam se všechno sešlo smolně. V prvním kole jsem prohrál s jedním z nejsilnějších kluků, ale očekával jsem, že i tak postoupím do dalšího kola proti klukovi z Rumunska, kterého jsem dříve porazil. Jenže soupeř, který mě porazil, prohrál, takže jsem už nemohl pokračovat a vypadl jsem.

Jaké máte cíle do budoucna?

Získat další tituly, ale hlavně se zápasu věnovat co nejdéle. Jednou bych chtěl být trenérem a vychovat další generaci zápasníků.