„Katalánsko jsem absolvoval naposledy už docela dávno, moc si to nepamatuji, ale určitě to bude jiné než Tirreno. Jsou tam dlouhé kopce a první etapa bude nervózní. Pak je časovka, kterou nejspíš ale pojedu v klidu, abych se třeba v dalších dnech mohl pokusit o nějaký únik. A hlavně byl k ruce Zakovi, který by rád bojoval o první desítku,“ sdělil 34letý jezdec ještě před startem jednoho z nejstarších etapových závodů (sedm etap, délka 1093 km).

Čas do startu Kolem Katalánska strávil Kreuziger ve svém domě u jezera Lago di Garda, kde má skvělé podmínky k přípravě. „Teď tam bylo poměrně chladno, ale hezky. Byl jsem tam s týmovým kolegou Mathiasem Vackem a s tátou (bývalý skvělý cyklokrosař a silničář). Objel jsem pár tréninků opravdu jen v klidu, protože regenerace byla třeba. A pak jsme autem cestovali do Katalánska, protože letů teď moc není,“ vysvětloval.

To, že sezonu zahájil až na Tirreno – Adriatico, kde v minulosti usiloval o pódiová umístění a teď se teprve rozjížděl, je pro něj nové. „Naskočil jsem do hodně rozjetého vlaku. Předtím jsem byl zvyklý jezdit Tirreno s patnácti, dvaceti závodními dny v nohou a rozjetý,“ uvedl Kreuziger, který po patnácti sezonách ve World Tour obléká dres stáje o úroveň níž. „Na rozjetí bylo Tirreno dobré, ale náročné. Za první těžké dny jsem trochu zaplatil a pak jsem to vzal v poklidu. Doufám, že minulý týden jsem si na Gardě odpočinul,“ prohlásil.

A o to víc zkušený závodník ocenil výkony Tadeje Pogačara, vítěze Tirrena, ale i dalších hvězd: „Pogačar podal fantastický výkon, byl vpředu skoro v každé etapě. Silní byli také Van Aert, Van der Poel a Alaphilippe. Bylo to hodně o těch třech až čtyřech týmech, které si z Tirrena udělaly trhací kalendář a ostatní spíš přihlíželi. Snad se to během dalších závodů srovná,“ přál si Kreuziger.

Tady je moje. Adolf Šádek se stal minulý týden stoprocentním vlastníkem Viktorie Plzeň.
FOTO: Šádek přiznal, že hledá pro Viktorii strategického partnera

Tým Gazprom – RusVelo sice spoléhá hlavně na lídra Zakarina, ale v dalších závodech by měl být víc vidět i český reprezentant. „Pro mě bylo Tirreno dobrý šok pro organismus, potřeboval jsem ho. Myslím, že v zimě jsem dal přípravě opravdu hodně. Teď nesmím panikařit a doufám, že se to brzo projeví,“ přál si Kreuziger, který na jaře cílí především na ardenské klasiky. Tým Gazprom- RusVelo má jistý start na Valonském šípu, Amstel Gold Race i Lutych – Bastogne – Lutych.