Nejprve pojďme k samotným kurtům. Jaké zkušenosti s nimi máte?
„Jen ty nejlepší. Firma Sibera se při jejich rekonstrukci vytáhla. Za celou sezonu se nestalo, že by kurty nebyly hratelné. A když byl nedávno kvůli dešti přeložen Svatováclavský turnaj, bylo to s ohledem na hráče, ale na kurtech se hrát dalo.“
Po většinu roku máte kde hrát. Ale co v zimě? To domažlický tenista zahálí?
„Kdepak. V rámci možností jezdíme hrát do hal v Německu, Klenčí nebo Klatov. Ale znáte to, vlastní je vlastní. Minimálně na nafukovací halu tady ještě místo je (smích). No a teď vážně. Zimní prodleva, kdy se venku hrát nedá, trvá šest měsíců v roce. Takový tréninkový výpadek nám schází k vyšší výkonnosti. Proto budeme do budoucna hledat cesty, jak pro zdejší areál získat alespoň zmíněnou variantu haly.“
Kolik by to stálo?
„Zakrytí dvou kurtů by vyšlo hrubým odhadem na tři až čtyři miliony korun.“
Soudě podle kapacity zdejší klubovny je tenistů jen pár. Nebyl by to přepych?
„To jste vedle. Ač se to nezdá, tenisový oddíl je po fotbalu a basketbalu třetí nejpočetnější oddíl Jiskry. Máme sto třicet členů, takže by to smysl mělo.“
Když je řeč o nových kurtech, odrazilo se to třeba ve větším zájmu o tenis?
„Nové kurty určitě lákaly. Přes léto tu bylo pravidelně plno. Měli jsme radost nejen z nových zájemců, kteří si přišli zahrát, ale objevily se tu i ´staré tváře´, lidé, kteří v minulosti měli s tenisem v Domažlicích co do činění. I oni si to tu pochvalovali. Na přípravu kurtu už totiž není zapotřebí tolika úkonů, jako bývalo zvykem. Odpadlo nepopulární vymetání louží, kropení. Na druhé straně je nový povrch choulostivější, je vyšší spotřeba antuky. Tu je třeba pravidelně doplňovat.“
Změnilo se tady kromě samotných kurtů ještě něco?
„Na úvod je třeba připomenout, že využíváme pozemky města. To také rekonstrukci kurtů hradilo. V majetku Jiskry je jen klubovna a tu udržujeme z vybraných oddílových příspěvků. Prostředky, které má oddíl k dispozici, nejsou velké, ale letos jsme ve vlastní režii, s pomocí pana Kohouta, který přispěl materiálem, přebudovali pánskou část sociálního zařízení. Příští rok bychom rádi zlepšili i tu dámskou. Kromě toho tady chceme ještě zřídit pískoviště pro děti a posezení s krbem.“
A jak se na nových kurtech vedlo tenistům v soutěžích?
„Přestavbou kurtů vzaly zdejší specifické podmínky za své. Na kurtech z 50. let minulého století už kromě nás v divizi nikdo dávno nehraje, takže sem soupeři jezdili jako domů, kdežto domácí si museli zvykat. To se projevilo ve výsledcích A – týmu, který byl po dvou kolech na postup do II. ligy a nakonec spadl z divize. Byla v tom i velká porce sportovní smůly, protože se nám v závěru zranila opora Veronika Prokopová. Na udržení čtvrté nejvyšší soutěže v republice ve finále stačily dva míče, bohužel to nevyšlo a my po 16 letech sestoupili.“
V jakém složení ´áčko´ hrálo a kdo za ně bude nastupovat v příští sezoně?
„Družstvo hrálo ve složení Patrik Říha, Petr Bufka, Lukáš Böhm, Sasha Bilek, Vendula Peteříková, Nataša Faschingbauerová a Veronika Prokopová. Ti všichni přislíbili účast i v příští sezoně, s cílem odčinit letošní smůlu a sestup do I. třídy krajského přeboru.“
A ostatní družstva?
„Béčko ve složení Štěpán Kozina, Tomáš Drozda, David Hůtta, Michal Huml, Václav Kozina ml., Veronika Kozinová, Anička Faschingbauerová, Eva Gožďálová a Patricie Dvořáková hraje III. třídu krajského přeboru. To se snaží každý rok o postup.“
A jak to vypadalo s mládeží?
„Největší radost nám udělal dorost. Vloni mu postup utekl o bod, letos už to vyšlo a moji svěřenci Martin Jahn, Jan Král, Jakub Hofmeister, Filip Votava, Ladislav Hruška, Natálie Staňková, Sandra Stauberová, Alena Nováková a Filip Čížek si zahrají vyšší soutěž. Starší žáci, za které Jiskru reprezentovali Vojta Jahn, David Žák, Mathias Penzenstadler, Jan Holub, Josef Fazekaš, Jan Kůst, Lenka Karasová, Aneta Plhalová a Michaela Kabourková podobně jako áčko dospělých dlouho bojovali o postup a nakonec II. třídu krajského přeboru udrželi se štěstím. V družstvu v nové sezoně zůstanou pouze Jahn, Źák, Karasová a Plhalová, takže jej doplníme z mladších žáků.“
A jak skončili zmiňovaní mladší žáci?
„Družstvo, které jsme letos složili poprvé, skončilo ve středu tabulky, takže v tomto směru panuje s výkony Pavla Bureše, Filipa Váchala, Jakuba Ošmery, Davida Váchala, Petra Hammerleho, Martina Koláře, Anety Hajznerové, Michaely Zoukové a Pavlíny Hájkové spokojenost. Navíc z Denise Dvořáka a Lenky Karasové rostou hráči s příslibem do budoucna. Poprvé v historii klubu jsme přihlásili děti do nově vzniklých soutěží babytenis a minitenis. Družstvo babytenisu skončilo v dlouhodobé soutěži třetí, což je pěkné, ale hlavní smysl spatřujeme v tom, že je podporována soutěživost u dětí, které se od mala učí tenisovým návykům a začínají se orientovat v pravidlech. Zápasy se hrají na stejně velkém kurtu jako hrají dospělí, jen s lehčími míči a na méně gamů. Tato kategorie je pro děti od 8 do 9 let, pro ještě mladší, od 6 do 7 let, je tu minitenis. Tam naše družstvo skončilo třetí v plzeňské části soutěže.“
A jak to máte s trenéry?
„Díky novým kurtům se tu objevilo hodně dětí, takže Vláďa Beránek a Petr Bufka v dětských školičkách připravují budoucí hráče pro závodní tenis. Velmi vděční jsme i kamarádům z Kolovče, jmenovitě Pavlovi Hájkovi. S tímto oddílem úzce spolupracujeme a spoustu tamních dětiček nastupuje za náš oddíl.“
Prozradíte cíle do příští sezony?
„U áčka je to jednoznačně návrat do divize, o postup by se mělo chtít pokusit i béčko. Dorost by se po letošním postupu měl snažit soutěž udržet nebo i postoupit, v tom nám ale zřejmě bude bránit výkonnost děvčat. U starších žáků a ostatních žákovských družstev bychom si přáli, aby jako letos obstály se ctí.“
Zřejmě nejkvalitnější tenis byl v Domažlicích k vidění při celostátním turnaji mužů Přebor Chodska. Bude opět?
„Samozřejmě, je to jeden z nejstarších turnajů v republice. Jeho už tak vysokou úroveň chceme díky lepším podmínkám ještě pozvednout a získat pro něj zařazení do celostátní kategorie B, což je v současnosti asi maximum na počet kurtů. Sice to bude finančně náročnější, ale chceme přilákat více špičkových hráčů. Kromě tohoto turnaje a dalších dvou celostátních turnajů dorostu a staršího žactva se zde opět budou hrát turnaje řazené do Tenistour. Byli bychom rádi, aby to tu žilo jako letos, kdy se tu prakticky každý týden něco konalo. Kromě členů oddílu má k nám na kurty přístup i veřejnost. Jedna hodina pro čtyři nečleny oddílu vyjde na 150 korun. Celoroční oddílový poplatek pak činí 850 korun.“