Jednou z hlavních disciplín, spojených v obou městech s řevem silných motorů a vůní benzínu, byl autokros. Úspěchy na celostátní scéně tak nebyly a stále nejsou výjimečné. Příliš prostoru v okresních médiích však tento sport nikdy nedostával, a tak si mimo zainteresovaných pamětníků moc fanoušků příliš konkrétních jmen a výsledků nevybaví. Možná ještě z doby poměrně čerstvé mimo jiné mistry a medailisty v republikových šampionátech jako Jiřího Šindeláře (ze Staňkova), Kdyňany Milana Stárka, Jana Marečka či kartkrosaře Slávu Ducháčka nebo babylonského Stanislava Brouska. Vzpomenete si však i na starší borce? Říkají vám něco třeba jména Rudolf Mužík či Jiří Šlajs? Žádná béčka to rozhodně nebyla. Přesně na den před čtyřiceti lety o nich například napsal týdeník Nové Domažlicko, tehdejší předchůdce Domažlického deníku, článek Úspěch autokrosových jezdců. Nasedněte tedy do našeho STROJE ČASU, přeneste se do stejného data 14. května, ale roku 1980, a můžete číst text:

Autokros v roce 1980 vypadal jinak než ho známe dnes.Zdroj: archiv AMK Nová Paka

Úspěch autokrosových jezdců

Za pěkného májového počasí, na dobře připravené trati se uskutečnil v Poříčí nad Sázavou oblastní závod autokrosu. Tohoto závodu se zúčastnili i dva jezdci z domažlického okresu, Rudolf Mužík – ZO SSM č. 2 Elitex Kdyně a Jiří Šlajs – ZO SSM ACHP Domažlice.

Oba jezdci se přes síto rozjížděk propracovali až do finále. Zde se situace vyvíjela pro oba jezdce velmi příznivě. Konec všem nadějím na dobré umístění pro R. Mužíka, který do té doby jezdil na pěkném druhém místě, udělala jezdecká chyba jednoho z konkurenčních jezdců. Proražená zadní pneumatika značně ztěžovala ovladatelnost auta. I přes rychlý zásah mechaniků při výměně kola se již nepodařilo ztrátu dohnat, a tak zůstalo pro R. Mužíka pouze sedmé místo.

Větší závodnické štěstí měl jezdec Jiří Šlajs, který obsadil pěkné třetí místo.

Další oblastní závod se uskuteční 18. května 1980 v Dolním Bouzově. První závod v přeboru ČSR, kterého se zúčastní jezdec Jaroslav Bartovský – ZO SSM č.2 Elitex Kdyně, se uskuteční 25. května 1980 v Polné u Jihlavy.