Při prezentaci se objevuje spousta nových tváří, ale stejně tak přivítáme i každoroční účastníky. Letos se sešlo o pár hráčů méně než vloni, a tak se hraje na čtyři základní skupiny o šesti hráčích systémem „každý s každým“.
Poté, co všichni absolvují základní skupinu, sečteme výsledky, body a popřípadě porovnáme skóre vzájemného zápasu. A tady se stejně jako vloni setkáváme se situací, kdy mají tři hráči v jedné skupině stejný počet bodů i naprosto stejné skóre vzájemných zápasů, takže pořadí postupu si po domluvě vylosují. Do vyřazovacího pavouka pak postupuje 16 nejlepších hráčů. S ostatními se pro tuto chvíli loučíme, ale jako každý rok většina z nich zůstává, aby sledovali a fandili těm lepším.

I díky nově příchozím je víc než kdy jindy na co koukat! Někteří hráči se již dobře znají, ale právě nováčkové (pouze tady u nás, protože za sítí rozhodně nováčkové nejsou) zamíchají „pavučinami“ šestnácky nejlepších. Každý má při jedné prohře stále ještě šanci na další postup, čehož jsou si všichni vědomi a svádí urputný boj o postup do finále. Tam se mohou ovšem dostat jen dva…

Každoroční účastník a velmi dobrý hráč Marek Schejbal z Chrastavic uklouzne hned v prvním zápase vyřazováku na vlhkých parketách. Jeho pád vypadá hrozivě a on sám je otřesen. Přesto se nevzdává a po chvilkové pauze vyhrává mač nad Jaroslavem Hánou, nejstarším účastníkem, který i v úctyhodných třiaosmdesáti letech má o mnoho mladším hráčům co ukázat a Schejbal má s ním co dělat, protože po pádu očividně není úplně ve formě. Výhra ho zřejmě nabudí a pak už to jde ráz na ráz až k branám do finále…

To Radek Haišman z Útušic, který se Schejbalem vypadne právě v zápase o postup do finále, to pak tak jednoduché nemá. Musí se utkat s Milanem Kucharičem ze Staňkova, kterého sice již jednou porazil, ale ten se celkem hladce dostane přes velice dobré Petra Dvořáka i Víta Kocourka, kterého tím zanechá na bramborovém čtvrtém místě.
Štěstí a los na soupeře letos nepřeje několikaletému finalistovi a loňskému výherci Milanu Hulínovi z Holýšova. Do šestnácky nejlepších se dostává s přehledem, ale právě letošní nováček Kocourek ho pošle do zadní a mnohem náročnější části vyřazovacích soubojů, kde bohužel končí po prohře s dále postupujícím Dvořákem. Celá šestnáctka je ale doslova nabitá skvělými hráči, a tak si každý užije minimálně dva zápasy, které za to stojí, a pak všichni postupně čekáme, jak dopadne souboj nejvyšší.

Atmosféra graduje už při zápase o finále, ve kterém se utká Kucharič s Haišmanem. Jelikož jsou oba ve vynikající formě, svedou lítý boj – ještěže jen s pálkami a míčkem a ne meči! V poli poražených zůstává nakonec Kucharič, který si odváží zasloužené a krásné třetí místo.

Finále je plné emocí nejen u herního stolu, projeví se herní um, ale rovněž pevné nervy obou hráčů. Haišman vyhrává první set, ale Schejbal se nedá a vyhraje druhý. Prostě finále jak má být. Nakonec rozhodují zbytečné chyby, na které doplatí (ač jsou na obou stranách) Schejbal a Radek Haišman se tak stává letošním vítězem celého turnaje.

Sláva vítězům, čest poraženým. Velké díky všem za účast, fair play hru a věcné připomínky. My se už nyní a pro příští X. ročník s novými profi míčky těšíme na viděnou. Další informace a fotografie z turnaje najdete na webu Obecního úřadu Poděvousy, sekce SDH Poděvousy. Anděla Mašková, náměstkyně starosty SDH Poděvousy