Trenérem basketbalové mládeže Jiskry Domažlice je už dlouhá léta. Jeho rukama prošli i někteří ze současných hráčů ligového mužského A–týmu jako Ondřej Huml, Josef Hrubý, Václav Kozina či Pavel Bauer. Letos jeden z řady žákovských týmů vedených trenérem Karlem Štípkem přivezl bronzové medaile z republikového šampionátu starších minižáků. A i když si prý medaile moc cení a je tak trochu splněným snem, mnohem důležitější prý je, že si kluci prodloužili sezonu o několik zápasů s velmi kvalitními soupeři. A také že mají šanci se s kvalitními soupeři potkávat i v budoucnu. ..


I když máte před sebou ještě turnaj mladších minižáků, dá se už nyní říci, že letošní sezona byla úspěšná?

„Zřejmě ano, ale je srovnatelná s tou loňskou. Ve starších minižácích jsme si polepšili, když vloni jsme byli v republice devátí. V mladších jsme loni přivezli bronzové medaile, které budeme obhajovat tento víkend. Takže mistrovství republiky jsme v obou kategoriích absolvovali i vloni. Ale tady nejde ani tak o konečné umístění, ale o to, že jsme si prodloužili sezonu o kvalitní zápasy a kluci mají možnost srovnání. Pokud tady v regionu soupeře poráží o padesát, šedesát bodů, bývají příliš sebevědomí. Ale když vidí silnější soupeře, musejí se nad sebou zamyslet. A pokud chtějí držet kontakt s těmi nejlepšími, musí hrát co nejvíce takových zápasů. Zvláště pokud jsou vyrovnané tak, jako byly na republice v Plzni.“

Má tenhle úspěšný tým dnešních starších minižáků budoucnost?

Určitě má. Budeme hrát kvalifikaci o ligu mladších žáků. A protože jsme byli na M ČR, měli bychom mít výhodu, že budeme do kvalifikace nasazení a měli bychom jí absolvovat doma. K nám budou nalosovány další tři týmy. A my bychom ten miniturnaj o dvě postupová místa mohli na začátku příští sezony pořádat. Každý zápas je ale jiný. Stačí, aby se jeden klíčový hráč zranil, a může to rozhodnout o celé další sezoně. Pokud bychom neuspěli, zůstali bychom v krajském přeboru. A rozdíl mezi oběma soutěžemi je nesrovnatelný. A pro buducnost domažlického basketbalu je důležité, aby jeho naděje hrály co nejkvalitnější soutěž.

Je v Domažlicích a okolí dost hráčů na absolvování ligové sezony?

Nezáleží na tom, že sami nejsme schopní dát dohromady ligový mančaft ročníku 1992/93. Dali bychom třeba šest nebo sedm kvalitních hráčů. Ale na ligu jich potřebujeme minimálně deset nebo dvanáct. Sezona je dlouhá a mohou přijít nemoci či zranění. Takže tři naši nejlepší z ´devadesátdvojek´ – Kuba Tauer, Marek Budka a Tomáš Vondrovic proto pomáhají Klatovanům hrát ligu starších žáků a naopak klatovský ročník 1994 pomáhá nám. Ta vzdálenost 30 km je skoro zanedbatelná. Stejně to dělají také týmy v Praze, jen mají výhodu, že všude dojedou tramvají. Je to vzájemná spolupráce prospěšná oběma stranám.

Spolupracujete i s jinými kluby ?

Musíme. Je to nutnost. Proto třeba náš Ondřej Kupilík z ročníku 1990 bude hrát extraligu mladších dorostenců za Lokomotivu Plzeň, kde nastupuje v základní sestavě. My bychom v jeho kategorii tým postavit nedokázali. My takové hráče samozřejmě neprodáváme, ale domlouváme se na přestupu na jeden rok, po kterém se zase vrátí. Byla by škoda mladému talentovanému hráči neposkytnout šanci hrát kvalitní soutěž.

Vraťme se k úspěšnému šampionátu starších minižáků v Plzni. Myslel jste před odjezdem na medaili?

Samozřejmě jsem znal konkurenci z loňské sezony, kdy jsme byli devátí a že ty týmy před námi jsou kvalitní. Proto jsem se trochu bál kvalifikace v Písku, která samotnému závěrečnému turnaji předcházela. Nakonec jsme tam byli druzí, když jsme podlehli jen USK Praha, ale po dobrém výkonu jsme porazili favorizovaný domácí Písek. Pak jsem si tak myslel na čtvrté místo. Ale myšlenka na medaili mě v hlavě taky tak trochu strašila. Ale podle odborníků byla kvalifikační skupina v Písku nejslabší, tak se náš respekt ze soupeřů zvětšil. A pak se projevil i v našem prvním zápase s ostravskými Snakes.

V čem se to projevilo?

Odehráli jsme vyrovnaný zápas a nakonec prohráli jen o šest bodů. Udělali jsme přitom řadu zbytečných technických chyb. A ty, myslím, byly jen z toho přehnaného respektu, že jsme věděli, že Snakes jsou největšími favority turnaje. A i ostravský trenér pak přiznal, že byli trochu zaskočení, když prakticky po čtyřech letech kralování narazili družstvo, které s nimi hraje vyrovnanou partii. Ale kdybychom nedali dohromady družstvo s Klatovy a Plzní, tak by ani ti Snakes nesehráli tenhle kvalitní zápas, který byl i pro ně přínosem.

Tenhle víkend vás a vaše svěřence čeká další z vrcholů sezony…

Už v pátek jedeme do Poděbrad na Festival mladších minižáků, což je vlastně neoficiální mistrovstí ČR. V základní skupině narazíme na Sokol pražský a Brandýs n.L. My tam budeme obhajoval loňský bronz z Písku. Ale letos budu spokojený s umístěním kolem šestého, sedmého místa.

Proč?

Já tomu říkám , že naši hráči asi ´pijí špatnou vodu´. Všichni soupeři rostou, ale domažličtí kluci nějak ne. Už delší dobu jsme tu neměli nějak výrazně vysokého hráče. A to soupeři mají. Technicky stačit určitě budeme, ale asi nám budou chybět ty centimetry…

Přestože už léta každoročně nabíráte nový ročník přípravky, je ve věkových kategoriích momentálně díra . Nejvíce právě v dorostu, z nějž by měly vzejít nové posily mužů. Jak je to možné?

Problémem je velký úbytek dětí. My sice začínáme trénovat s patnácti, dvaceti z každého ročníku, ale postupně ubývají. A není to kvůli přetrénovanosti. Největším naším nepřítelem jsou počítače a televize. Děti nemají tolik chuť sportovat jako dříve. I proto je důležité, že děti zůstanou u sportu, i když nezůstanou třeba právě u basketbalu. Problém je i s rodiči, kteří nemají na děti tolik času. Proto dítě dají v týdnu třeba někam na trénink, ale když má jet o víkendu na zápas, tak jedou k babičce. A někdy si děti vyberou jiný sport a třeba místo s námi na republiku jedou hrát fotbal někam do Osvračína. Ale my jim to nemůžeme, ani nechceme nařizovat. A až se dostaví zimní stadion, konkurence sportů v Domažlicích se ještě zvýší. Už dnes je tu pět sportů, které se hrají na dobré úrovni. Ale dětí tolik není. A navíc v určitém věku kvůli škole ocházejí do Plzně nebo jinam.“