Dva divácky atraktivní duely plné zvratů a nádherných soubojů nabídl víkendový domácí dvojzápas druholigových basketbalistů Jiskry Domažlice. Zatímco v utkání s favorizovaným Pískem svěřenci Karla Štípka prohráli, v zápase s pražským Žižkovem soupeře bojovným výkonem udolali. I když s Pražany ještě pět minut před koncem prohrávali o 10 bodů, přesto nakonec zvítězili!


Jiskra Domažlice – Sokol Písek
74:86 (20:20, 41:40, 60:63)
Do utkání s favorizovaným Pískem, který se netají ambicemi na postup, nastoupila Jiskra s dlouholetou oporou Josefem Prettlem. Ten potvrdil, že basketbal hrát stále umí. V utkání dosáhl stejně jako Pavel Bauer pověstného double, když vsítil 19 bodů a zaznamenal přes deset doskoků. Na druhé straně chyběl střední rozehrávač Ondřej Kupilík.


V sestavě píseckých Sršnů se objevilo několik ´pendlů´ z prvoligového Jindřichova Hradce. Nechyběl ani Jan Švejda mající střelecký průměr přes dvacet bodů na zápas. Basketbalisté Domažlic vedli v prvním poločase už devítibodovým rozdílem, a to 31:22, ale do šaten odcházeli pouze s jednobodovým náskokem 41:40. Ve třetí desetiminutovce se střídaly ve vedení oba týmy, aby nakonec Písek získal tříbodový náskok. Rozhodující okamžik se zrodil v rozmezí 4. a 7. minuty, kdy hosté vsítili zásluhou Korandy dvě trojky (těch nakonec zaznamenali v utkání dvanáct oproti dvěma Jiskry), proměnili čtyři trestné hody a skórovali za dva body. Rázem tak svítilo na ukazateli skóre 65:79. Svěřenci Karla Štípka se snažili nepříznivý vývoj utkání zvrátit, ale soupeř si náskok pohlídal.


„V prvním poločasu nás domácí trápili dobrou obranou a výborným doskakováním míčů. Ve druhé půli jsme zrychlili hru, dařila se nám střelba z větší vzdálenosti a nakonec jsme o vítězství rozhodli v závěrečné třetině,“ neskrýval radost ze zisku dvou bodů trenér píseckých Sršnů Milan Matějka.
„Oproti předchozím dvěma duelům nás tentokrát zklamala rozehrávka. Nedařila se nám střelba ze střední a dlouhé vzdálenosti. Naopak Písečtí nám už do poločasu dali pět trojek a ačkoli jsme si v šatně řekli, že je v této činnosti budeme eliminovat, inkasovali jsme ve druhé půli dalších sedm. Dát 12 trojek, to je výjimečný výkon i v Mattoni NBL,“ hledal příčiny porážky kouč Domažličanů Karel Štípek a dodal: „Skvělý výkon v našem dresu předvedli Josef Prettl a Pavel Bauer, kteří zaznamenali double.“


Trojky 2:12 (!), fauly 20:26, TH 36/22 : 23:16. Body Jiskra: Bauer 21, Prettl 17, Kozina 10 (2). Jiří Blacký 9, Jan Blacký 6, Jiřinec, Vaněk a Tauer po 3, Podestát 2, Hendrich, Papež.
Domažlice: Pavel Bauer, Josef Prettl, Jan Blacký, Jiří Blacký, Václav Kozina, Jakub Tauer, Jakub Jiřinec, Michal Vaněk, Pavel Hendrich, Jan Papež a Michal Podestát. Trenér: Karel Štípek.


Jiskra Domažlice – Sokol Žižkov
98:89 (27:18, 52:42, 63:68)
Do nedělního zápasu basketbalisté Jiskry nastoupili bez zraněného a den předem tolik platného Prettla a nemocného Podestáta. Přesto do poločasu získali desetibodový náskok, ale ve třetí čtvrtině zaznamenali v rozmezí první a sedmé minuty jen pět bodů, oproti soupeřovým osmnácti. Třetí desetiminutovku tak prohráli o 15 bodů a rázem dotahovali pětibodový náskok Žižkova. V závěrečné čtvrtině vedli Pražené pět minut před koncem o 10 bodů a s domácími to vypadalo všelijak. V té chvíli zavelel ke zteči kapitán Jan Blacký, který během minuty zaznamenal šest bodů. K němu se přidali dvoubodoví střelci Václav Kozina a Pavel Bauer, a když se pak trefil Jiří Blacký a opět Bauer, rázem Domažlice vedly o tři body 86:83. Hosté poté snížili na rozdíl bodu, ale následně obdržel technickou chybu za protesty Peterka, a Jiří Blacký proměnil všechny čtyři hody stejně jako o minutu později další dva. Získaný náskok si svěřenci Karla Štípka už po zbytek duelu pohlídali.


„Dnes jsme si sáhli na dno sil. Třetí čtvrtina nám vůbec nevyšla a prohráli jsme ji o patnáct bodů. Trápili jsme se střelecky, nebyli jsme schopni dát koš. Byli jsme jako opaření a psychicky hodně dole. Naštěstí jsme v závěrečné čtvrtině zabojovali v obraně, chytili jsme se v útoku a zápas jsme nakonec vyhráli,“ zhodnotil nedělní duel proti Žižkovu Pavel Bauer, jedna z opor domácího celku.
Trojky 4:5, fauly 17:33, TH 35/27 : 18/14. Body Jiskra - Jiří Blacký a Bauer 27, Vaněk 17 (3), Jan Blacký 13 (1), Jiřinec 7, Kozina 5, Tauer, Papež, Hendrich.


Domažlice: Pavel Bauer, Jan Blacký, Jiří Blacký, Václav Kozina, Jakub Tauer, Jakub Jiřinec, Michal Vaněk, Pavel Hendrich a Jan Papež. Trenér: Karel Štípek.

Autor: Karel Fait