VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přehled nominací do Sportovce Domažlicka 2012

Domažlicko – Dnes přinášíme přehled všech sportovců a kolektivů, kteří byli navrženi do prestižní ankety Sportovec Domažlicka 2012. Tu pořádá Svazek obcí Domažlicka, Sportovní unie a město Staňkov. Mediálním partnerem je Domažlický deník. Z navržených komise vybere deset jednotlivců v kategorii mládež bez určení pořadí, deset jednotlivců v kategorii dospělých dle pořadí, nejlepší mládežnické a dospělé kolektivy. Výsledky ankety budou vyhlášeny v pátek 29. března od 18.00 hodin v Lidovém domě Staňkov, kam budou vybraní sportovci a zástupci nejúspěšnějších kolektivů pozváni.

15.3.2013
SDÍLEJ:

Z vyhlášení Sportovce Domažlicka 2011 ve Kdyni.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Návrhy – jednotlivci mládež

Martin Šimáček
Domažlice, plavání
Jiskra Domažlice
Zařazen do juniorské reprezentace ČR, mnohonásobný přeborník oblasti (Plzeňského a Karlovarského kraje), 5 x ve finále na Letním mistrovství ČR dorostu, 7 x ve finále na Zimním mistrovství ČR, 1 x zlato 800 m VZ, 2 x stříbro 200 m VZ, 400 m VZ, 3 x bronz 100, 200 a 1500 m VZ. Čas 1:52,76 na 200 m je v ročníku čtvrtý nejlepší v Evropě.

Kryštof Schröpfer
Domažlice, plavání
Jiskra Domažlice
Zařazen do juniorské reprezentace ČR, mnohonásobný přeborník oblasti, 2 x ve finále na Letním mistrovství ČR dorostu, 3 x ve finále na Zimním mistrovství ČR. Čtvrtá místa 50 a 100 m znak.

Robin Knopf
Postřekov, atletika
Mílaři Domažlice
Starší žák. Člen reprezentačního družstva, několikanásoný přeborník Plz. kraje, 2. místo na MČR v běhu na 1500 m př. a na MČR v přespolním běhu, 9. místo na mezistátním utkání ve Slovinsku.

Martin Pivoňka
Spáňov, atletika
AC Domažlice
Mistr oblasti na 400 m a 3. místo na 800 m, 3. místo na Mistrovství Plz. kraje v přespolním běhu, celkové 3. místo v běžeckém poháru mládeže Plz. kraje, 6. místo na MČR na dráze 800 m, člen mužského družstva AC Domažlice (3. ve 2. lize), člen atletického družstva GJŠB (3. místo v Corny Cupu) a (1. místo v krajském finále Poháru rozhlasu).

David Lorenz
Trhanov, atletika
AC Domažlice
1. místa v běhu na 60, 300 m a ve štafetě na 4 x 200 m na halovém mistrovství oblasti, 1. místa v běhu na 60, 150, 300 m a ve štafetě 4 x 60 m na mistrovství oblasti, reprezentoval Plzeňský kraj na mezikrajovém utkání družstev ml. žactva v Kladně, kde obsadil 3. místo v běhu na 300 m.

Štěpánka Martínková
Zahořany, atletika
AC Domažlice
V sezoně vyhrála 22 závodů, 5 x 2. místo, 5 x 3. místo. 1. místa v běhu na 60 m, ve skoku do dálky a ve štafetě na 4 x 200 m na halovém mistrovství oblasti, 2. místa ve skoku do dálky a v soutěži družstev na mistrovství oblasti, reprezentovala Plzeňský kraj na mezikrajovém utkání družstev ml. žactva v Kladně, kde obsadila 3. místo v běhu na 60 m a 4. místo ve skoku dalekém.

Tereza Forstová
Domažlice, judo
Judo Club Domažlice
Bronz z Přeboru ČR v Ostravě, krajská přebornice, 1. místa VC Nepomuku, Sušice, Prachatice, 1. místo na Memoriálu ing. P. Radoše v Domažlicích, 2. místa Pohár Saska v Aue (SRN), Memoriál Benešov, VC Strakonice, Český pohár Teplice. Judistka roku 2012 Judo Clubu Domažlice.

Teodor Hammer
Poběžovice, judo
SK Judo Poběžovice
Přeborník kraje. Během první sezony v mladších žácích obsadil 1. místo na VC Chebu, VC Nepomuku, 1. místo na Memoriálu ing. P. Radoše v Domažlicích, 2. místo na VC Sušice a v přeboru Jihočeského kraje. Judista roku SK Judo Poběžovice.

Lucie Špringerová
Poběžovice, judo
SK Judo Poběžovice
V kategorii starších žákyň obsadila 1. místo na VC Nepomuku, 2. místo na VC Dačic, 3. místo VC Dačic a v Českém poháru Teplice.

Dana Hálková
Babylon, gymnastika
TJ Sokol Domažlice
Soutěžila v prestižní kategorii výběrové žákyně A. Na podzim se stala krajskou přebornicí. Získala 1. místo na pohárové soutěži v Pelhřimově, 2. místo v Českých Budějovicích a 9. místo na mezinárodním memoriálu Evy Bosákové v Praze.

Filip Konopík
Holýšov, řeckořímský zápas
TJ Holýšov
Kadet, 1. místo na MČR v řeckořímském stylu, 3. místo ve volném stylu na MČR Ostrava, 3. místo na Mezinárodním turnaji v řeckořímském zápasu v Třinci, 3. místo O pohár ministra vnitra v Praze.

Michal Le Minh
Domažlice, karate
TJ Jiskra Domažlice
Přeborník Plz. kraje v kata i kumite v dorostu, 5. místo na MČR v kata v juniorech, 1. místo při Národním poháru v Ústí nad Labem a v Nymburku, 1. místo na VC Nymburku v kumite v dorostu.

Lukáš Petrůj
Babylon, silový trojboj
TJ Baník Dobřany
Výkonem 450 kg vicemistr republiky na Mistrovství ČR juniorů a dorostu v silovém trojboji v kat. do 74 kg, na podzim překonal na národní lize družstev v silovém trojboji v Sokolově mnohaletý rekord své váhové kat. do 74 kg.

Jan Javorský
Újezd, silový trojboj
TJ Sokol Domažlice
Obsadil 1. místo na MČR dorostu v benchpressu v kat. do 74 kg, 2. místa na VC Klatov VC Vejprnic bez rozdílu vah.

Lucie Stieberová
Babylon, sportovní rybolov
MO ČRS Domažlice
Krajská přebornice v rybolovné technice, 1. místo v jarním kole Krajského přeboru v lovu ryb udicí, 2. místo v podzimním kole Krajského přeboru v lovu ryb udicí, 5. místo MČR v rybolovné technice, 1. místo v krajském kole Zlaté udice, 4. místo v národním kole Zlaté udice.

Jan Kozina
Domažlice, basketbal
Jiskra Domažlice
Člen reprezentačního družstva U 18 a širšího reprezentačního družstva U 19 připravujícího se na Mistrovství světa U 19 v České republice v červenci 2013. Hráč Jiskry Domažlice ve II. lize mužů, současně hostuje v Lokomotivě Plzeň, kde nastupuje jako základní hráč v extralize U19 a nastoupil už do 10 zápasů v I. lize mužů.

Jan Štípek
Domažlice, basketbal
Jiskra Domažlice
Hráč Jiskry Domažlice ve II. lize mužů, současně hostuje v Lokomotivě Plzeň, kde nastupuje jako základní hráč v extralize U19 a nastoupil také do několika utkání v I. lize mužů. Nejlepší střelec ligy U19 v ročníku 2011 – 2012.

Tomáš Kačírek
Holýšov, basketbal
BK Karpem Holýšov
Za BKK Holýšov hraje krajský přebor, účastní se i pražské soutěže Šmoulinka cup a hostuje v plzeňském klubu. Na turnaji O pohár města Borotín mezi pěti nejlepšími hráči, na turnaji Kra – Kož mezi pěti nejlepšími střelci. Za rok 2012 zaznamenal celkem 443 bodů.

Kateřina Dolejšová
Holýšov, basketbal
BK Karpem Holýšov
Za BKK Holýšov hraje krajský přebor, účastní se i pražské soutěže Šmoulinka cup a hostuje v plzeňském klubu. Na turnaji O pohár města Borotín a turnaji Kra – Kož byla vždy zařazena do All Star Teamu. Za rok 2012 zaznamenal celkem 320 bodů.

Návrhy – jednotlivci dospělí

Jiří Voják
Kout na Šumavě, atletika
Mílaři Domažlice
Člen reprezentace ČR, vítěz seriálu Běžec Chodska. 38. místo na MS v Itálii v běhu do vrchu (1. z ČR), 25. místo na ME (3. z Čechů), 9. místo na policejním ME v krosu v Rumunsku (1. z Čechů), 3. místo na MČR v běhu do vrchu, 4. místo v MČR v půlmaratonu. V extrémním závodě štafet Dolomitenmann vyhrál běh mezi amatéry, vítězstvím v běhu výrazně pomohl týmu i k 2. místu na MČR extrémních štafet, 2. místo v poháru běhů do vrchu Salomontrailrunning cup.

Vendula Peteříková
Horš. Týn, atletika, tenis
UK FTVS a J. Domažlice
Vítězka seriálu Běžec Chodska 2012, vytvořila nový rekord seriálu, když vyhrála 8 z 10 závodů, celkově 2. místo v běžeckém seriálu Run tour České spořitelny. Pomohla tenisovému oddílu Jiskry k 4. místu v západočeské divizi.

Petr Šindelář
Domažlice, cyklistika
Velosport Domažlice
Nejúspěšnější biker Domažlicka. 1. místo při MTB maratonu Král Šumavy na 75 km, 1. místo při závodě řazeného do Českého poháru MTB maratonu Jabkoty´s Mile na 70 km, 3. místo na MTB maratonu Malevil cup maratonu, který se jel v rámci ME v maratonu. 3 x 3. místo a 16. místo celkově v seriálu MTB závodů Kolo pro život, největším závodu v Evropě, kdy v jednotlivých závodech startuje cekem asi 800 závodníků.

Božena Kučerová
Domažlice, cyklistika
Velosport Domažlice
Vítězka seriálu kriterijních závodů Giant liga Plzeň, 1. místo v seriálu silničních závodů ŠUAC, 3. místo v silničním závodě na akademickém MČR, 4. místo v etapovém závodě Gorskiego Walbrzyskiego Wyscigu Kolarskiego v Polsku, 25. místo v časovce jednotlivců a 26. místo v silničním závodě GP Banque Degroof v Lucembursku, celkově 11. místo v Českém poháru.

Bedřich Řechka
Domažlice, atlet, sil. trojboj
TJ Sokol Domažlice
Ve vrhu koulí 3. místo na ME veteránů v kat. nad 60 let, 1. na halovém MČR veteránů a 3. místo celkově, 1. místo na MČR veteránů a 2. místo celkově. V disku 3. místo na MČR veteránů a 3. místo celkově. V silovém trojboji 1. místo na MČR veteránů v kat. do 120 kg nad 60 let. 1. místo na MČR v bechpressu veteránů. Získal výkonnostní třídu Elite.

Jana Szmigielová
Domažlice, silový trojboj
TJ Sokol Domažlice
V silovém trojboji v kat. do 74 kg 1. místo na mistrovství Čech a 4. místo na MČR, 1. místo na mistrovství oblasti. V benchpressu 3. místo na MČR, 2. místa na mistrovství Čech a na VC Klatov, 3. místo na Mezinárodním mistrovství ve zvedání kamene v Babylonu.

Jaroslava Záhořová
Poběžovice, judo
SK Judo Poběžovice
V kat. veteránů 1. místo na Mezinárodním MČR, stříbrná na mezinárodním mistrovství Rakouska v Linci, v kat. ženy 1. místo na VC Dačic, 2. místo na Českém poháru v Teplicích. Účastní se turnajů veteránů a žen – juniorek, kde se šest let umísťuje na předních příčkách. Kromě soutěží musela zvládnout vedení oddílu, tréninky a jezdit s dětmi na turnaje.

Marek Bauer
Staňkov, fotbal
Jiskra Domažlice A
Staňkovský rodák, řízný obránce, který byl u postupu Jiskry Domažlice A do České fotbalové ligy, kde je tým momentálně pátý. Pomohl týmu k postupu mezi šestnáct nejlepších klubů v ČR do osmifinále Poháru České pošty.

Jan Procházka
Holýšov, fotbal
FK Holýšov A
Už několik sezon je nepostradatelným hráčem FK Holýšov v nejvyšší krajské soutěži. Svým přístupem, nasazením a výkony na hřišti jde všem příkladem.

Zdeněk Kruml
Domažlice, fotbal
SG Jiskra Domažlice
Opora SG Jiskry Domažlice s vynikající kopací technikou. Svoje zkušenosti jako trenér předává dětem.

Jan Blacký
Staňkov, basketbal
Jiskra Domažlice
Dlouholetý kapitán A týmu mužů, stabilní opora družstva, nejen podle statistik jeden z nejužitečnějších hráčů celé II. ligy.

Pavel Bauer
Domažlice, basketbal
Jiskra Domažlice
Opora domažlického ligového týmu mužů, bojovník a tahoun pod košem. Dlouhodobě se umisťuje mezi patnácti nejlepšími střelci II. ligy.

Karel Trněný
Meclov, rally jezdec
Jezdec meclovského Profiko Rally Teamu. Na podzim dovedl svoji Škodu Octavia WRC na 2. místě na slavném Rallylegend v San Marinu, kde se utkalo 120 posádek z celého světa. Na Rally Tríbeč (SR) dojel celkově třetí, 6. místo na AZ Pneu Rally Jeseníky, 7. místo na Rally Krkonoše, 8. místo na Thermica Rally Lužické Hory, 19. místo na Rally Košice (SR).

Ondřej Baroch
Nýrsko, florbal
TJ Jiskra Domažlice
Kapitán a tahoun týmu. Agilní útočník, s 53 góly a 19 asistencemi je nejlepším střelcem III. ligy ve florbalu.

František Škultéty
Díly, hokej
Sokol Díly, CSKA Domažlice
Opora HC Sokol Díly v Krajské soutěži mužů sk. D s nespočtem vstřelených branek a ještě větším množstvím asistencí. Zároveň je i nejlepším hráčem, střelcem, nahrávačem a tahounem CSKA.

Návrhy – kolektivy mládež

HC Domažlice, ml. žáci
Domažlice, hokejový tým
V roce 2012 už dokáží konkurovat klubům z měst, kde má hokej dlouholetou tradici, jako je Plzeň, Beroun, Klatovy, Beroun, Strakonice či Rokycany. Obsadili 5. místo v nadstavbové části I. žákovské ligy skupina H (Plz. a Jihočes. kraj), 4. místo na Mezinárodním turnaji v německém Deggendorfu.

Sokol Domažlice, žákyně
gymnastika
Družstvo žákyň ve složení Aneta Kmetíková, Shelley Ackersová, Dana Hálková, Dominika Schmidová a Tereza Beňušíková vyhrálo krajský přebor ve II. lize (soutěž bez rozdělení na žákyně, juniorky a ženy). Na MČR v Brně se umístilo na 4. místě, což je historicky nejlepší výsledek domažlické gymnastiky za 20 let.

AC Domažlice, ml. žáci
atletika
2. místo v oblastním mistrovství družstev (nejvyšší soutěž pro mladší žactvo), v základní části 2 x 1. místo a 1 x 2. místo (čtyřkolová soutěž ve třech skupinách, do finále postupují z každé skupiny dvě nejlepší družstva).

AC Domažlice, ml. žákyně
atletika
Družstvo získalo první medaili v historii domažlické atletiky za 3. místo v oblastním mistrovství družstev (nejvyšší soutěž pro mladší žákyně), v základní části 2 x 1. místo a 2 x 2. místo (čtyřkolová soutěž ve třech skupinách, do finále postupují z každé skupiny dvě nejlepší družstva).

AC Domažlice, dorost
atletika
Kvarteto dorostenců AC Domažlice ve složení Jan Ledvina (Blížejov), Jan Tauer (Domažlice), Ondřej Brožík (Všeruby) a Jakub Fišer (Domažlice) získalo na dráze titul mistrů republiky ve štafetě na 4 x 100 m.

Gymnázium J. Š. Baara
atletika
Družstvo gymnázia obsadilo 3. místo v celostátním finále Corny středoškolského poháru v atletice, což je nejlepší výsledek chlapeckého družstva z Plzeňského kraje v celostátním finále ve dvaatřicetileté historii soutěže.

Jiskra Domažlice U19
basketbal
Junioři Jiskry Domažlice v sezoně 2011/2012 dosáhli historického úspěchu v podobě postupu do finále play – off celostátní dorostenecké Ligy U19 pod vedením trenérů Václava Forsta, Jana Chvátala a Václava Koziny.

FK Holýšov, dorost
fotbal
Na jaře sehrálo smíšené družstvo (starší a mladší) důstojnou roli v krajském přeboru staršího dorostu. Po podzimu 2012 jsou v krajské soutěži na prvním místě, když ze 13 zápasů dvanáctkrát vyhráli a jen jednou odešli poraženi.

Jiskra Domažlice, dorost
fotbal
Po podzimu 2012 jsou dorostenci na vynikajícím 1. místě krajského přeboru, třetí nejvyšší soutěži v ČR.

Návrhy – kolektivy dospělí

Jiskra Domažlice A, muži
fotbal
Jiskra ve své premiéře v ČFL, třetí nejvyšší fotbalové soutěži u nás, obsadila 5. místo. Tuto soutěž žádný klub z Domažlicka nikdy předtím nehrál. Na podzim se Jiskra v osmifinále Poháru České pošty utkala s prvoligovým FK Teplice. V cestě mezi 16 nejlepších týmů u nás vyřadila mimo jiné prvoligové Dynamo Č. Budějovice, druholigové Pardubice.

Jiskra Domažlice B, muži
fotbal
Rezerva Jiskry vybojovala historický postup do krajského přeboru. Tak vysokou soutěž žádný jiný rezervní tým z okresu a kraje nehraje. Mužstvo tvoří převážně vlastní odchovanci, kteří spolu hrají už od žáků.

Jiskra Domažlice A, muži
basketbal
Stabilní účastník II. ligy mužů, v sezoně 2011/2012 vyhrál skupinu A a postoupil do finále play-off, kde podlehl 2:3 na zápasy brněnskému týmu Renocar Podolí.

Jiskra Domažlice, muži
volejbal
Po senzačním vítězství v krajském přeboru se družstvo mužů zúčastnilo kvalifikace o účast ve II. lize, ve níž vybojovalo historický postup do soutěže, která se na Domažlicku dosud nikdy v historii nehrála.

AC Domažlice, muži
Domažlice, atletika
Družstvo atletů – mužů AC Domažlice obsadilo v I. celostátní lize 3. místo. Družstvo má 24 závodníků a z toho je možno mít jen 6 hostujících.

SG Jiskra Domažlice, vet.
Domažlice, fotbal
Stará garda fotbalistů Jiskry Domažlice sehrála v roce 2012 mnoho přetěžkých utkání a téměř nenašla přemožitele, takže se může pyšnit přídomkem ´královna umělky´.

CSKA Domažlice, muži
hokej
Civilní sportovní klub amatérů Domažlice sehrál v roce 2012 39 přetěžkých utkání Kontinentální agrární hokejové ligy, v nichž 25 x zvítězil, 5 x remizoval a pouze 9 x našel přemožitele!

Autor: Redakce

15.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Základní plat + příspěvek na dopravu, věrnostní příplatek již po 1 roce práce., 12-ti hod směny, práce v i v SO + NE, možno i na DPČ.. Pracoviště: Admiral global betting a.s. - casino admiral royal, 345 32 Česká Kubice. Informace: Nikola Kinzlerová, +420 725 975 125.

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 25 000 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník - práškové a mokré lakování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Profil uchazeče:, *výhodou praxe s práškovým lakováním nebo s lakováním na mokro, natíráním, stříkáním a úpravou různých výrobků, *dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, samostatnost, zodpovědnost, ochota učit se novým věcem. , *ochota pracovat ve dvousměnném provozu, , Popis činnosti:, *posouzení stavu povrchu, čištění a odmašťování ploch, opalování starých nátěrů. , *povrchová úprava máčením, stříkáním a natíráním základní barvou, nanášení práškových hmot. , , Nabízíme:, *Prémie 50%/hod. k základnímu platu., *Po zapracování navýšení platu., , Těšíme se na Vás!. Pracoviště: Stauner palet s.r.o., 345 01 Mrákov. Informace: Romana Malá, +420 775 870 018.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník/skladnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: SŠ vzdělání, praxe v oboru výhodou, platné zkoušky na motorové vozíky - není podmínkou, odpovědnost, spolehlivost, přesnost a flexibilitu, Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, odpovědnou a zajímavou práci v přátelském a dynamickém týmu, flexibilní pracovní dobu, příspěvek na dopravu, odborné a jazykové vzdělávání, možnost profesního růstu a osobního rozvoje, Možnost prodloužení.. Pracoviště: Proheq (cz) s. r. o., U Pískovny, č.p. 308, 344 01 Domažlice 1. Informace: Schambergerová Jana, +420 379 415 512.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 20 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol učitel/ka I. stupně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: aprobace učitel 1. stupně se zaměřením na AJ. Pracoviště: Základní škola osvračín, okres domažlice, příspěvková organizace, 345 61 Staňkov. Informace: Vlasta Pflugová, +420 379 427 039.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava obsahuje kolem 50 kostýmů a k vidění jsou v prostorách někdejší konírny.
8

Zámek i letos nabízí výstavu pohádkových kostýmů a rekvizit

Andy Budka se svým synovcem. Oba zahrají na Blížejovském festu o víkendu.

Na Blížejovském festu zahraje i baskytarista skupiny Katapult

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Z předškoláků se stali školáci

Kout na Šumavě - Spolužáci a rodiče se zúčastnili slavnostního pasování předškoláků z Mateřské školy v Koutě na Šumavě na školáky.

Slovně napadl ženu a rozbil dveře

Domažlice – Koncem minulého týdne oznámila na linku policie 158 jednašedesátiletá žena, že v místní herně v Domažlicích byla slovně napadena opilým mužem.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT