Historie TJ Sokol
Sportovní činnost v Dílích se rozvíjela ve 20. a 30. letech minulého století. Z iniciativy bratří Volfíků bylo „Na Průhoně“ vybudováno přírodní cvičiště s hrazdou, bradly a podobně. V r. 1921 tu byla založena Dělnická tělovýchovná jednota, která aktivně působila až do okupace. V r. 1960 byla v obci založena Tělovýchovná jednota Sokol Díly.

„Díly – chudý kraj, kde denně bylo nutno se rvát se životem, aby člověk nezahynul. Pro nedostatek peněz jsme jeli s Langem na závod do Plzně na kole a přesto jsem vyhrál v novém traťovém rekordu,“ vzpomínal na začátky Jan Pivoňka, reprezentant ČSR v bězích na 5 a 10 km a v kuželkách, vítěz mezinárodních závodů, držitel 8 národních rekordů.

„Začínali jsme za těžkých podmínek, bez trenérů, lékařů, techniky i peněz, ale to bylo nejdůležitější, že s velkou chutí a zájmem. Několik závodů jsem běžel v plátěnkách tety Šnůrouc,“ uvedl Karel Lang, osmnáctinásobný krajský přeborník, vícemistr republiky a v r. 1950 přeborník ČSR v Dukelském závodě.


Čtyři oddíly
Jako první byl ustaven oddíl lyžařský a ZRTV, později přejmenovaný na oddíl rekreačního sportu. Se vzrůstajícím zájmem o kuželky, kdy Dílští dojížděli hrát několikrát do roka do Pece, byl ustaven také oddíl kuželek. V 90. letech zesílil zájem mladých o tenis, proto vznikl i tenisový oddíl. Hokejisté, kteří úspěšně působí v Chodské hokejové lize, hrají pod Sokolem bez vlastního oddílu. „Podmínky pro činnost máme dobré. V sále obecního úřadu hrají muži florbal, ženy s dětmi cvičí. Obec nám jej poskytuje zdarma, hradíme jen vytápění,“ říká o podpoře Jan Řezníček, jednatel Sokola Díly, na jehož činnost obec přispívá ročně patnácti tisíci.

Sportoviště
Brigádnickou činností bylo vybudováno hřiště na kopanou a odbíjenou, tenisové kurty a v r. 1988 – 1989 chlouba Sokola, kuželník se dvěmi dráhami. Byl postaven brigádnicky nákladem 1,2 milionu korun, na čtyři sta tisíc vyšlo jeho zařízení. V současnosti mají Díly tři družstva. Áčko hraje krajský přebor. Béčko hraje okresní přebor stejně jako Céčko, což je družstvo žen, takže se tu koná napínavé derby. Od r. 1990 udržují Dílští družbu s německými kuželkáři z Ottmars– hausenu. Místní kuželkářky navazují posledních pět let na někdejší úspěchy dílských sportovců. „Například letos se Iveta Kouříková probojovala až do finále mistrovství České republiky,“ říká Marta Volfíková. Z toho je zřejmé, že tuhle hru v Dílích umí. I proto se tu cení, pokud je vaše jméno vyryté do podstavce dřevěné sošky nejslavnějšího Choda. O Kozinu se tu bojuje při až třídenním pouťovém turnaji. O Vánocích se Sokolové každoročně utkají v kuželkách s hasiči. Ale určit, kdo je kdo, je v Dílích s 375 obyvateli těžké. Hasičů je tu 106, k Sokolům se hlásí dokonce 202 (!) obyvatel.

Lyžařům chybí sníh
Aktivní lyžařský oddíl každoročně pořádal závody napříč Haltravou. Mnohaletou tradici zhatily nepříznivé sněhové podmínky. Poslední závod se běžel v r. 1988. Od té doby oddíl vedený dnes Františkem Reinigerem pořádá alespoň závody pro děti. U dospělých vzrůstá obliba lyžařského přejezdu z Pozorky (Gibachtu) na Díly. Když není sníh, alespoň se chodí nebo běhá. Lyžařský oddíl pořádá od r. 1973 až do současnosti v květnu Běh osvobození. Podzimní Běh 28. října byl kvůli kolizi termínu s jiným během v regionu zrušen. „Účast bývá kolem 120 až 140 závodníků,“ přibližuje jednatel TJ Sokol Díly. Traťový rekord drží od r. 1976 Vl. Zwiefelhofer. Dílští si váží i účasti dalších úspěšných běžců, jako Stanislava Tábora, Pavla Faschingbauera, Martina Freie a z poslední doby Kateřiny Berouškové či Jiřího Vojáka. Kromě závodů Sokolové organizují také bály, dětské dny, nebo pochody, jejichž cílem bývá Přimda. Ale chodívalo se i z Dílů na Železnou Rudu.

Oslava výročí
Příští rok dílští sokolové slaví padesát let. Patnáctičlenný výbor v čele s předsedou Václavem Buršíkem už pracuje na přípravě slavnosti. Ta se uskuteční v rámci poutě, její součástí bude výstava věnovaná historii a současnosti TJ Sokol Díly.

V Dílích vyrostli i vynikající lyžaři bratři Jakub a Karel Kreuzové. Oba reprezentovali před válkou ČSR na olympiádě. Po obsazení Dílů nacisty využili znalostí ze závodů v tatrách, které přešli a s pomocí přátel – polských lyžařů utekli na západ. Oba bojovali proti Němcům, po válce se vrátili. Jakub byl později u založení lyžařského oddílu v Dílích.