Kde jsou ty časy, kdy nebyl problém vzít běžky a vyrazit do stopy za domem v Horšovském Týně, Bělé nad Radbuzou či v Domažlicích? To bylo krásné svezení na rozlehlých loukách bez větších starostí. Tyto časy jsou již nenávratně pryč a budou se velmi těžko opakovat. Na sněhovou nadílku se čeká jako na zázrak z nebe.

Přesto milovníci běžeckého lyžování věří, že zima ještě nekončí a naopak se naplno přihlásí o slovo a sníh se začne snášet na naši krajinu. Že sníh v našich nížinných oblastech není v období kolem Vánoc, je již holým faktem. Jeho absence v polovině ledna je již vypovídající o špatné situaci.

Za lepší podmínky se modlí i organizátoři závodů, kteří předpověď počasí bedlivě sledují a kalkulují s případnými variantami.

Již příští neděli by se totiž měl uskutečnit oblíbený Přechod na Gibacht. Že se jedná o brzký termín oproti předchozím ročníkům? Nedivíte se sami. Co je tedy hlavním důvodem přesunu termínu z běžného únorového? Samozřejmě, že sníh.

„Po zkušenostech z loňska, kdy v tuto dobu již bylo nasněženo, jsme se rozhodli zvolit lednový termín. Druhý měsíc roku se rozjíždí i jarní školní prázdniny, na Domažlicku probíhá masopustní veselí a mohlo by dojít i ke kolizi s lyžařskými závody na obou stranách českoněmecké hranice. Vzhledem k aktuální absenci sněhu a nepříznivé předpovědi meteorologů je naděje na uskutečnění turistického lyžařského přejezdu minimální,“ hodnotí vcelku zasmušile místopředseda pořádajícího klubu SK Sněhaři Domažlice Martin Janovec.

V případě dostatku sněhu by se akce uskutečnila za podpory Města Domažlice a Furth im Waldu již podevatenácté.

Přihlášky na tuto akci se podávají na adrese www.snehari.cz do čtvrtka 16. ledna do 16. hodin. Zájemci zde naleznou konkrétní propozice i případnou informaci o nekonání závodu či změně jeho termínu.

S větší dávkou optimismu organizátorské štáby hledí k poslednímu lednovému víkendu, kdy by se v Caparticích měl v sobotu uskutečnit 99. ročník Chodské třicítky, což je nejstarší lyžařský běžecký závod klasickou technikou pořádaný v ČR.

„Stále věříme, že napadne dostatek sněhu a náš tradiční závod uspořádáme. Mohlo by se totiž jednat o jakousi generálku před jubilejním 100. ročníkem, který by se konal na úrovni celorepublikových závodů v roce 2021,“ věří v lepší sněhové podmínky Janovec.

V Caparticích se nejen pro potřeby republikových soutěží vytvořily nové tratě dle požadavků certifikace závodních tratí FIS.

V očekávaní nadílky sněhu jsou i organizátoři z LK Tatranu Chodov, kteří 26. ledna pořádají Výhledskou 15, která se koná jako Memoriál Bohumila Váchala.

„Svatý Petr nám zatím moc nepřeje, ale stále nepropadáme panice a těšíme se na závěr ledna. Nějaká zima přeci musí nastat,“ hlásila ze školního lyžařského výcviku ze Železné Rudy, kde to se sněhem není o moc lepší,ředitelka závodu Hana Váchalová.

To Janovec na lyžích stál letošní zimu pouze jednou a to ve sportovním komplexu Bodenmais, konkrétně na Bretterschachten pod Javorem, kam směřuje většina lyžařů z příhraniční oblasti.

A mají lyžaři ještě nějaké novinky, když stále zatím čekají na sníh?

Novinkou je Městem Domažlice zakoupená a částečně zafinancovaná Plzeňským krajem úplně nová rolba na úpravu lyžařských tratí. Ta umožňuje rychlejší, širší a kvalitnější úpravu běžeckých tratí kolem Čerchova včetně možnosti úpravy na oba styly lyžování – klasiku i bruslení. Bohužel zatím nebyla možnost ji využít.

O nadcházejícím víkendu vyrazí mnoho Chodů podpořit lyžařku Kateřinu Razýmovou do Nového Města na Moravě. To konání Krňoulova memoriálu je zatím hudbou vzdálené budoucnosti.