Pravidelné příspěvky pořadatelů na sociálních sítích a aktuální předpovědi počasí dlouho dopředu naznačovaly, že letošní 31 kilometrů dlouhá výzva bude opravdu jen pro odolné sportovce.

Milovníci horských kol se před 11 hodinou dopolední seřadili na hřišti před penzionem Pohoda, aby ze startovního prostoru vyrazili na náročné martyrium. Pro většinu z nich bylo hlavním cílem dorazit na stejné místo ve zdraví a zdárně do cíle.

SNĚHOVÁ BITVA

Na startu skrápěl cyklisty mrznoucí liják, který je vyhnal hned v úvodu do prudkého stoupání ve sněhu, který místy dosahoval až 30 centimetrové hranice. Všichni tak vzali za vděk posolenou silnici směr na Šidlákov, ale toť ke klidnějšímu rozjetí asi vše.

„Jedu letos poprvé a vybral jsem si zrovna masakrální ročník. Dole déšť a břečka, nahoře na „Škarmance“ hluboký sníh a nejtěžších 5 kilometrů jsem jel, spíš běžel a tlačil přes 40 minut. Pocitz dokončeného závodu je ale k nezaplacení,“ přiblížil náročnost cyklistické výzvy Petr Hammerle, který strávil na trati 2 hodiny a 39 minut.

V sobotu se jelo, padalo, „sáňkovalo“, běhalo s kolem, řešilo plno defektů a na předních pozicích i velmi hezky bojovalo o celkový triumf. Ten nakonec získal Tomáš Kozák z BikePlzen.cz, který obhájil loňské vítězství a v Hoře Svatého Václava se od startovního výstřelu objevil po hodině a 47 minutách. Zvítězil v kategorii M3a předčil plno mladších soupeřů, ale na druhého Auterského najel pouhých 16s a o dalších 14s zpět byl absolutně třetí Michal Kanter. Oproti loňsku tedy rozdíly mezi nejlepšími nebyly velké.

TOP ORGANIZACE

Své si na trati užil i specialista na silniční časovky Jiří Baier. „V mém podání mi špatná technika jízdy nedovolila jet moc fyzicky, ale zážitek mám silný a perfektní. Letos to bylo spíše sněhové než ledové kafe. Poprali jsme se s tím všichni statečně.K organizaci závodu nelze mít jedinou výtku. Skvělé značení, trať v rámci možností prohrnuta traktorem.V cíli jsme se všichni sešli, poklábosili a odstartovali letošní sezonu. Shodli jsme ses ostatními závodníky, že pořadatelé zapracovali znovu na sto procent a byl to výborný ročník,“ přidal svůj postřeh Baier.

Co přinese ten následující jubilejní desátý, je ještě ve hvězdách. Každopádně bude znovu specifický a výživný.

Vítězové kategorií:
Muži:
M1 (r.n. 2001 – 2003): Václav Nemergut (Hora Sv. Václava) – 3:23:57.
M2 (1984 – 2000): Václav Auterský (RadyneBike.cz) – 1:47:36
M3 (1969 – 1983): Tomáš Kozák (BikePlzen.cz) – 1:47:20
M4 (1968 a starší): Otakar Dvořák (Trans Brody) – 2:01:41
Ženy: Jana Slezáková (Hejvys intimmate team) – 3:47:45